Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Nu har det nog slagit över på dig rejält. Aggressiv och spottandes så domderar du i varje post att det är västs fel.
Vi hade aldrig varit i den här eskalerade situationen om Ryssland inte gått över gränsen till Ukraina. Jag förstår att ryssar är griniga över att övriga världen kör ifrån dem men det har varit så i 100 år. En invasion som går åt helvete är inget positivt någonstans för Ryssen.
Ryssland är det enda land som hotat andra länder med kärnvapen i modern tid.
Åh. Senil-Biden i farten igen. Du tillhör de värsta krigshetsarna. Eller är du också rädd för allting? Virus, Ryssland och klimatkris.
Nu är det såhär att krig råder av goda anledningar. Då försöker man nå fred MEN DU DRÖMMER OM STORKRIG. Djävla gubbe! Blir det snarare eld upp hör kan exporten av mat och konstgödsel från både Ryssland och Ukraina fortsätta.
Men du vill ha katastrof. För du skiter i följderna. Ditt pack!
För det är nämligen såhär. För svensk del har situationen försämrats sedan kriget började. Sverige skeppar vapen till Ukraina och är med på sanktioner mot Ryssland. Dessutom pågår kampanjen för fullt som ska göra Sverige till NATO-medlem.
Ingenting av detta sedan två månader har stärkt vare sig Sverige eller övriga världen. Svenskarna kan se fram mot förvärrad privat-ekonomi och än större klassklyftor, även om svenskarna inte begriper hur dessa uppstår. Och i Afrika kan vänta svältkatastrof.
Bra jobbat! Din sort ber om detta.