Citat:
Ursprungligen postat av
KaNiin21
Läser med fasa hur folk med invalidiserande ångest får dessa utskrivna utan effekt. Såklart vet läkarkåren att de oftast är verkningslösa men man vill börja med placebo.
Förlänger lidande och orsakar elände.
Är säkert bara Sverige som håller på så här.
Hur många av er instämmer och skulle kunna t ex tänka er att skriva på protestlista för att försöka få den indragen?
Allergipatienter får modernare mediciner idag så ser ingen anledning till att någon sådan person skulle ha invändningar.
Har inte själv ångest men blir irriterad över hanterandet.
Menar inte att man ska slänga benso på folk men att inte få stanna på psykakuten och bli utslängd med några Ataraxpiller i väntan på att ångesten ska självterminera av utmattning? Är det värdigt ett land som Sverige? Läst en sån ruskig story här.
Jag fick atarax utskrivet nyligen, det är en minimal hjälp för ångesten, ibland tom kontraproduktivt då man blir så oerhört trött av det, vilket ironiskt nog göder ångesten i mitt fall.
Jag tror det bottnar i läkarkårens rädsla för att skriva ut narkotikaklassade medel, efter tramadolskandalen var det väl någon typ av reform kring utskrivningen av medicin.
En mer kunnig skribent får gärna rätta mig om jag har fel i detta.