Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 5
  • 6
2022-04-12, 15:01
  #61
Medlem
grey.eagles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Det är ju där problemet ligger i så fall. Nu kan man ju relativt enkelt tänka sig att hemvärns- resp vpl-personal vandelsprövas (samma normer som en sportskytt eller jägare, det är inte så betungande att kolla upp) och att reda ut vapenkompetensen torde ju en rimlig militär vapenutbildning kunna klara av. Soldater hanterar ju vapen "säkert" på sätt som varken sportskyttar eller jägare förväntas kunna göra (korridor bakåt, växelvis framryckning etc etc).

Problemet (i gamla tider) var ju att HV-personal hade vapen och ammunition tillgängligt i sammanhang där vapen och ammunition inte borde vara tillgängligt, eftersom man inte hade koll på de enskilda individerna. Det räcker ju att en person med dåligt omdöme ställer till det, så växer kritiken. Ställer man samma krav på HV-soldaten som på jägaren skulle det inte vara direkt farligt att ha en AK4 hemma. Ett godkänt personligt vapenskåp för ett par bössor kostar inte särskilt mycket.

Nu håller jag frivilliga i HV ("Nationella Skyddsstyrkorna") högre än intvingad vpl personal när det gäller "knäppskallar som av misstag får vapen och därefter dummar sig", men sedan mycket lång tid har ju vpl avväpnats på fritiden, med inlåsning av vital del, visitationer och allmän uppsikt och koll.

Med tanke på en del historier om dåligt omdöme (vanligtvis dock med lycklig utgång) får man väl anse att detta varit befogat.

När jag gick med så var det en repetition av vakt&beredskap inget mer.
Minns att en va så skotträdd, att han ansågs olämplig.
Därefter fick jag/vi ut AK, den skulle då separeras från underbeslaget när man hade den hemma.
Runt år 2000 möjligen 99 så fick vi patronlägeslåset, det är knäppsäkert går inte att bryta.
2002 fick vi ej längre ha bössorna hemmavid då det kom mkt nya sökanden som Hemvärnet inte ville ha in. Då blev det att ha dem i Kassuner.
Minns oxå när vi skulle få ak4 med sikte så skulle de gamla bössorna lämnas tillbaka, då ropades namnet upp och man fick nr på bössan uppläst om det stämde, vart förvånad då det var flera det inte stämde alls på. Men så var Hemvärnet tidigare.
Blev betydligt mer hierarkisk varvid de roliga försvann.
Citera
  • 5
  • 6

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback