Citat:
Ursprungligen postat av
kentuckyfry
Det är inte den analysen av läget jag gör. Priserna kommer utan tvekan falla då vi enbart är i början av räntehöjningarna. Dessa kommer att komma i flera steg. Folk tänker kortsiktigt. I början av pandemin tänkte de bara i nuet och sprang dit resten av flocken sprang. Först ska alla ha toapapper, sen ska alla ha vovve, sen ska alla ha hus. Det kommer inte att hålla. Vi kommer att se prismässiga fall utan tvekan. Lägg till kraftigt höjda bränslepriser, elpriser, brist på material att underhålla huset med långa väntetider till följd och dyrare priser, inflation, ras på börsen etc etc. Jag vill påstå att du lever i förnekelse om du inte tror att detta kommer att påverka.
Det beror ju helt på vilken bransch vi talar om, eller hur. Och du tror inte de stora förlorarna är de husägare som är anställda i dessa företag? Om detta var riktat till mig som företagare så kan jag lugna dig med att det inte finns mycket som kan påverka mig. Är set for life, så jag står vid sidlinjen och ser på och passar på att investera när läge ges.
Nej, var inte riktat till dig alls (vet ju inte ens vad du jobbar med).
Att huspriserna går ner är helt ointressant om man inte planerar att sälja i närtid, utan det är kostnaden på lånen som är det intressanta.
Det jag menar är att det är mer vart man jobbar än vart man bor som kommer att påverka ens ekonomi, jobbar båda i villafamiljen i en bransch som får det svårt blir ju såklart ännu sämre, sådana fall kommer vi säkert att se, men delar inte din pessimistiska syn, även om vi har några år som blir lite tuffare, så är det helt klart.
Känner inte igen det där alls med hund och hus kopplat till pandemin, sånt skaffar man väl för att man vill ha det, inte pga att det är pandemi?
Nåväl, vi får väl se vart det bär hän. Personligen har jag rätt mycket marginaler, just av den anledningen vi står för nu. Fullt medvetet val att bo i bo kvar i ett billigt hus på landet som vi köpte när vi hade 20k i inkomst i familjen innan skatt, även nu när vi har närmare 80k tillsammans och kunde flyttat till ett "finare".
Jobbar statlig på en myndighet vars största problem just nu är personalbrist, så ingen fara att bli arbetslös heller.