Hejsan!
Först ska väl sägas att jag är så himla rörig i huvvet & kass på att räkna så jag vågar aldrig lita på mig själv så vänligen ha överseende (& nej, jag har inte blivit rörig av weed, det var jag långt innan jag ens visste var weed var för nåt. Dessutom har jag inte rökt nåt alls på åtskilliga månader).
Har betydligt mindre lån & belåning än vad TS har. Så efter att ha läst era resonemang så låter det som att jag med ett bostadsrättslån (2 bottenlån 373500 & 223500, samma ränta) på 600 000 med en ränta på 2,06, inte skulle ha nån större lönsamhet i att göra en klumpamortering? Sparar bara knappt 200 kr/mån om jag skulle slänga in 100 000 just nu?
Tänkte mig att amortera 100 000 först för att senare i veckan/nästa vecka, binda lånen på vad år som nu verkar bäst. Helt klart kommer ju räntorna att gå upp. Bostadsrätten är vid köpet värderad till 1 400 000 men det var 2011. Nu är den ju värd drygt 2 miljoner. Jag antar att jag går efter dagens marknadsvärde så jag har ju ett litet lån relativt sett men jag tjänar åandrasidan bara 29K/mån. Amorterar 2000/mån på det lägre lånet (därför det är lägre nu). Tänkte också börja pytsa in på det större. Kanske dela upp det till 1500 kr på vardera.
Men som tidigare nämnts, är det kanske bättre att ha kvar de 100 000 & bara binda räntan & bara månadsamortera 3-4000 när jag bara spar under 200 per månad på att göra en klumpamortering? Jag har inga förutsedda kommande större utgifter & jag har ungefär 150 000 som bara sitter på ett sparkonto med i stort sett 0 ränta.
Är i övrigt en medelålders gubbe utan framtid så egentligen kanske jag borde låna upp mer nu istället? Tänk om jag är skuldfri bara för att dö utan att ha haft nån glädje av pengarna? Åandrasidan, jag lever bergis tills jag är 90 om jag förbrukar pengarna nu och får bo på gatan som pensionär....hmm Köpa lyxiga resor & en dyr bil istället?
Också det där med att inflationen äter upp min skuld.... Jo det har jag ju förstått men så långt grejjar inte min add-hjärna att koncentrera sig

Inflationen äter ju även upp mina sparade pengar.
För övrigt så skickar jag in ett par tusen i fonder varje månad.
Begrep ni nånting av detta svammel?
Edit: Jag ber om ursäkt till TS för lånande av tråd. Kändes som att mitt "problem" kunde kilas in här. Om inte annat för jämförelse bland dem som svarar.