Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-03-29, 22:50
  #1
Moderator
Siegfrids avatar
En samlande tråd för de valkompasser som finns att välja på inför riksdagsvalet 2022.

Vi börjar med https://valkompass.com/
Enligt hemsidan är detta en betaversion och det verkar som om flera av frågorna är under omarbetning.
Citera
2022-03-29, 23:41
  #2
Medlem
Utopiantoss avatar
Om jag, efter att ha svarat ordentligt på alla de 15 första frågorna, i sista frågan kryssar i miljö/klimat som viktigast för mig så ÖKAR mina åsiktslikheter med de blågula (inkl. L) partierna, medan de MINSKAR med de rödgröna partierna. Alltså tvärtom mot förväntat.
I och för sig så anser jag att invandring är den viktigaste miljö/klimat-frågan, men jag tvivlar starkt på att valkompassen håller med mig.
Och om jag kryssar i skola som viktigast så minskar mina likheter med Liberalerna. De stavar även kvalitet med é.

Sedan testade jag att markera vet ej för alla de 15 första frågorna och sedan enbart kryssa för:
miljö/klimat --- i princip samma resultat för alla partier
eller invandring --- i princip samma
eller äldreomsorg --- i princip samma
eller lag/ordning --- i princip samma
__________________
Senast redigerad av Utopiantos 2022-03-29 kl. 23:54.
Citera
2022-03-29, 23:53
  #3
Medlem
Studsbolls avatar
Vi får väl hoppas att det kommer bättre kompasser än "valkompass.com" för den var riktigt usel. Den påminner mest om något en högstadieelev designat som en uppgift i samhällskunskap.
Citera
2022-03-31, 21:20
  #4
Medlem
Utopiantoss avatar
Fick svar från valkompassen. Poängen i sista frågan dubbleras för alla frågor kopplade till de områdena. Det förklarar varför alla partier blir samma. Ja, inte helt samma konstigt nog, men nästan.
Men de första 15 frågorna är ganska specifika. Om man svarar vet ej på en viss fråga i ett visst område, men ändå tycker att detta område är ens viktigaste, så finns det inget som dubbleringen i sista frågan kan baseras på. Och miljö/klimat på sista frågan ökade som sagt de blågula, medan de rödgröna minskade. Det förstår jag inte.
Citera
2022-04-09, 23:43
  #5
Medlem
Lillarapunzels avatar
Håller inte med i kritiken mot valkompassen ovan. Tyckte frågorna var bra och tydligt formulerade, med möjlighet till fördjupning i ämnet. Resultatet stämde också helt överens med det parti jag sympatiserar med, samt är medlem i. 🍀
Citera
2022-04-10, 00:02
  #6
Medlem
Smugumins avatar
Verkar som att jag kommer behöva lägga min röst på Ebba om man ska tro valkompassen
Citera
2022-04-14, 14:53
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smugumin
Verkar som att jag kommer behöva lägga min röst på Ebba om man ska tro valkompassen

Valkompasser är ibland enbart manipilation.
Citera
2022-04-14, 14:56
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smugumin
Verkar som att jag kommer behöva lägga min röst på Ebba om man ska tro valkompassen

Jag gillar också Ebba tydligen...
Citera
2022-04-15, 13:53
  #9
Medlem
Melmiums avatar
86% Vänsterpartiet

https://imgur.com/a/jzTU8wX
Citera
2022-04-15, 23:21
  #10
Medlem
Jag blir liberal enligt kompassen, trots att jag tycker att de är ett helt onödigt parti som borde åka ut.
M & kd varsin procent lägre än L, följt av SD.

Men jag tycklte svarsalternativen var konstriga. Det fanns till exempel inget alternativ för "bygg ut kärnkraften ordentligt" dessutom klumpas internationella sammarbeten som Nato och EU ihop i någon fråga, fast de är två helt olika djur.
Citera
2022-04-17, 04:44
  #11
Avstängd
Arbetsskyggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
En samlande tråd för de valkompasser som finns att välja på inför riksdagsvalet 2022.

Vi börjar med https://valkompass.com/
Enligt hemsidan är detta en betaversion och det verkar som om flera av frågorna är under omarbetning.
Valkompassen är direkt oseriös.

Citat:
Fråga nummer 1:
Vad tycker du om kärnkraft?

A. Jag vill kombinera modern kärnkraft med förnybara alternativ.
Trots att radioaktivt avfall måste förvaras i hundratals år (Generation IV kraftverk) upp till 100 000 år (nuvarande kärnkraftverk).

B. Jag vill fasa ut kärnkraften fram till år 2040 och ersätta med förnybar energi.
Trots att majoriteten av världens i-länder satsar på att förnya eller bygga ut sin kärnkraft.

C. Jag vill omedelbart ersätta kärnkraften helt med förnybar energi.
Trots att vi då måste köpa in el från utländska kraftverk.

D.Vet inte / Vill inte svara.
Varför finns inte alternativet att ersätta all ineffektiv vindkraft och alla solceller som bara fungerar när det är sommar med modern kärnkraft? Biasen är uppenbar redan på första frågan. Det blir lite har du slutat slå din fru av alltihop.

Jag stängde ner efter fjärde frågan. Det här är rent trams.

Precis som tidigare år kommer jag att ge fan i att rösta. Det blir mitt fjärde val som jag väljer att strunta i hela spektaklet, för det är vad det är. Ett Mello för människor med autistiska drag.
__________________
Senast redigerad av Arbetsskygg 2022-04-17 kl. 04:52.
Citera
2022-04-17, 05:02
  #12
Medlem
Kompassen var ju ett skämt, varje fråga saknade ju det alternativ jag tycker är rätt i stället fick man urvattnade kompromisser och medföljande villkor som var felaktiga och irrelevanta. Klimatfrågan hade ju t ex förnybar energi i varje alternativ.

Blev sd:are och sen moderat, minst vänster och mp, men då fanns det ju inga frågor om vaccinpass heller vilket ju är den viktigaste i mina ögon, äger vi rätten till vår egen kropp eller är även högerpartierna socialister som anser att vi tillhör dem?

Lutar just nu på en röst på v eller stödröst på mp sjukt nog då jag ser mig som konservativ.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback