Citat:
Ursprungligen postat av RKD
Mja, risken för att respirationen klappar ihop är ju överhängande när man kombinerar GHB med stora mängder depressanter (till exempel alkohol eller benso), jag antar att det är det du menar med 'tvärdog'. Luftvägarna ska alltid hållas fria eller så kan det gå som för x antal rockstjärnor i historien (Jimi Hendrix, Bon Scott..)
Det jag menar är att andningsreflexen upphör "spontant" inte att luftvägarna blockeras av något.
Jag tittade lite på wikipedia och det verkar som om GHB kan få andningsreflexen att försvagas/upphöra men jag hittade ingen källhänvisning. Det jag har läst är att smärre överdoser inte borde orsaka några problem så länge luftvägarna hålls fria.
Vad LD50 ligger på hos människor har jag ingen koll på men om GHB:s tröskeldos och LD50-dos ligger så nära varandra låter det ganska osmart att sätta i sig 14 "korkar", speciellt när det handlar om en lösning med okänd styrka.
Har personen ifråga blandat GHB med alkohol eller barbiturater så bör man inte skylla på GHB:n.