Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-12-10, 13:25
  #565
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av tjalle99
https://gofile.io/d/l5td2V
Tack! Överbelastad nu så jag får vänta ett tag.
Citera
2023-12-11, 08:30
  #566
Avstängd
GregerAfGyllensties avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OscarDenStore2
Angående insiderhandel.

Visst blir du inte dömd om allt tyder på att du haft insynsinformation men det inte finns några bevis? Alltså inga samtal / chattloggar, inga vittnen som pratar. Då kan du hävda magkänsla eller ”jag fick ett tips” och komma undan, som alla börs VDs gör

Så går det till hela tiden. Hur man kan vara så dum att på riktigt prata helt öppet över telefon är ett mysterium.
Citera
2023-12-11, 15:09
  #567
Medlem
Doktorphils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B´stard
De där handlarna tryckte knappast upp kursen 100 spänn.



Mja, ägarnas barn har förtur till att få köpa butiken, även om de måste "godkännas" av ICA - knappast en slump att så många butiker övertags av barnen...

Förtur har dom inte , däremot kan dom ansöka om att ta över butiken , då säljer dom inte butiken eftersom den ligger kvar i samma bolag .

mvh

F.d icahandlare som tog över pappas butik en gång i tiden .
Citera
2023-12-13, 01:42
  #568
Medlem
Ni som läst domen - blev de åtalade dömda för de snackat på telefon och ”golat ner sig själva” eller är det för att det är så uppenbart (alltså flera handlare + anhöriga som känner varandra och som köper aktier samtidigt) att det kan ställas bortom alla rimliga tvivel att det inte skulle vara insiderhandel.

Har varit väldigt svårt att bli fälld innan, har vi ett nytt prejudikat på gång?
Citera
2023-12-14, 18:55
  #569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reraised
Tänker du på hon E*in som jobbar/jobbade i charken/delin? Har hon blivit antastad?
Det vet jag inget om, den senaste jag hörde om var en tjej som nästan bara jobbade plock
Citera
2023-12-14, 19:02
  #570
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OscarDenStore2
Ni som läst domen - blev de åtalade dömda för de snackat på telefon och ”golat ner sig själva” eller är det för att det är så uppenbart (alltså flera handlare + anhöriga som känner varandra och som köper aktier samtidigt) att det kan ställas bortom alla rimliga tvivel att det inte skulle vara insiderhandel.

Har varit väldigt svårt att bli fälld innan, har vi ett nytt prejudikat på gång?

Både och! Så knappast nytt prejudikat. Och sedan får vi se vad hovrätten säger.

Men mycket snack handlarna emellan - bland annat om hur man raderar sms. 😂
Men också bortom alla rimliga tvivel. Alldeles för många, inklusive fruar och barn, som tokhandlar inom loppet av några dygn.

Läs domen som ligger i tråden. Den är faktiskt rätt underhållande.
Citera
2023-12-16, 06:20
  #571
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Right-humanist
Både och! Så knappast nytt prejudikat. Och sedan får vi se vad hovrätten säger.

Men mycket snack handlarna emellan - bland annat om hur man raderar sms. 😂
Men också bortom alla rimliga tvivel. Alldeles för många, inklusive fruar och barn, som tokhandlar inom loppet av några dygn.

Läs domen som ligger i tråden. Den är faktiskt rätt underhållande.
Hahaha ja men dåså!
Ica handlare är rika men knappast smarta. Fyfan hur kan de vara så korkade? 10 åringar är bättre på att röja bevis än dessa gossar som klättrat på ICA-stegen 🤣

Vad behövs för att bli Ica handlare? Några år på golvet eller en far som själv varit handlare? 😬

Sen undrar jag varför i helvete de inte köpte aktieoptioner istället? Har de ingen känsla ALLS? 💀💀💀
__________________
Senast redigerad av OscarDenStore2 2023-12-16 kl. 06:22.
Citera
2023-12-20, 20:26
  #572
Medlem
Åklagaren i fallet är lite piss off tack vare straffrabatten en del fått, axat ut Barometern/ OT :

"Det som irriterade Björn Ankarling mest var dock den ”dubbla straffrabatt” som gjorde att bland andra flera av handlarna från Blekinge slapp undan fängelse och näringsförbud – och av allt att döma ändå får behålla jobbet.

– Jag förstår verkligen inte hur rätten har resonerat där. Det har lagts ned mycket möda på att få Ica-handlarnas förbund att svara på frågan om handlarna kan fortsätta att driva sina butiker eller inte. I svensk rätt kan man få rabatt om man samtidigt drabbas av att man till exempel förlorar jobbet, säger Björn Ankarling.

– Innan domen föll kunde Ica-handlarnas förbund inte säga något om handlarna som fälldes ska förlora jobbet eller inte, och då är det mycket märkligt att de får straffrabatt för något som eventuellt skulle kunna hända, förklarar Björn Ankarling."

Själv tippade jag detta i inlägg 430

"två år för P-O, grabbarna får villkorligt även kärringen, sen är dom körda ekonomiskt då Ica tar tag i dom....."

Hade lite fel om P-O , men nu då åklagaren ilsknat till så skulle det inte förvåna mig om inte grabbarna åker in också, tingsrätten har gjort det lite lätt för sig när man säger dom inte handlat via bolaget utan det är endast P-O som gjort det, nu är det så att även grabbarna sitter i bolaget och även dom har ett ansvar för vad någon annan gör i bolaget.

Lite konstigt faktiskt att tingsrätten kunde resonera så, men-men, vi vet hur det gick för grabbarna i Allra-affären, friade i tingsrätten och hårt dömda i hovrätten, ekonomiska brott i Sverige är inte att leka med....
Citera
2023-12-26, 10:48
  #573
Medlem
Bjälestig har fått tillökning i form av en sprillans ny Mercedes 3 dagar innan julafton. Skriven på frun enligt Merinfo.se (Kan ju vara frun som köpt den själv iofs) Eller så är de Stefan som tröstar sig efter tingsrättens dom?
Citera
2023-12-26, 11:14
  #574
Medlem
Youfuckingbitchs avatar
Hoppas att folk fattar att detta bara är toppen på isberget.
ICAs kartellliknande organisation är inget man ens har funderat att titta på som det verkar.
Ni vet det att ICAS marknadsandel ligger konstant på ca 50% eller?
Och har gjort det i mååånga år.
Lyft på locket för helvete
Citera
2023-12-27, 08:34
  #575
Medlem
Har läst och lyssnat igenom det mesta nu och inser att ägarna med familjer har nog inget att vinna genom att överklaga.
De som vinner på detta är advokaterna.
Inser även att Conny Cedermark är bland de sämsta advokaterna jag varit med om.
Men de finns personer som får böter för att de köpt mindre poster.
Vissa har köpt för allt de äger men de finns undantag.
Hittade en person som gott och väl kunde köpt för 10x mot vad han köpt för.

Ser man sen alla skriverier om ICA och hur media kollar upp utdelningar och vinster på varenda butik i Sverige så måste nog ledningen på ICA gå hårt fram när de gäller de här butikerna.
Skulle de här personerna få stanna i ICAs kläder så kommer de drabba alla ICA handlarna som får betala
för vad en promille gjort.
Citera
2023-12-27, 20:13
  #576
Medlem
Åklagaren överklagar:
Axat ur barometern/ OT

"Åklagaren vill se fler dömda och strängare straff efter tingsrättens dom i Ica-härvan om insiderbrott. Även flera av dem som fälldes överklagar domen, rapporterar lokala medier.

Det blev fällande domar för 16 av 18 åtalade personer i härvan. Åklagarsidan vill att samtliga åtalade döms, och att tio personer får fängelsestraff, när fallet tas upp i hovrätten. I Stockholms tingsrätt dömdes tre till fängelse för drygt två veckor sedan."
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback