Citat:
Ursprungligen postat av
LetMomSleep
Så matematik är drömmar? Okej.
Nej inte matematik. Vadan denna extrema off topic. Det var det du skrev vi talade om.
Citat:
Ursprungligen postat av
LetMomSleep
De fackförbund som förhandlar lönerna för stora grupper är ju inte direkt oberoende för att uttrycka det milt.
Då har du ingen livserfarenhet. De som var med på 80-talet kunde se hur facket fullkomligt ignorerade Regeringen.
Citat:
Ursprungligen postat av
LetMomSleep
Ja, och din poäng är?
Den stod i följande mening. Du tänkte inte på att det skulle kunna vara så?
Citat:
Ursprungligen postat av
LetMomSleep
Precis som med alla andra investeringar på planeten är detta något man får ansvara för själv när man gör investeringen. Väljer man att ha hög belåning och/eller rörlig ränta för att maximera vinsten i det korta perspektivet innebär det en risk.
Du verkar inte förstå enkla saker som att ett företags kostnadsökningar förs över på kunderna.
Här uppstår just kostnadsökningar, när räntan stiger.
Och de åker hyresgästerna på att betala.
Citat:
Ursprungligen postat av
DViking
Förutom lite terminologi verkar det ändå som att vi är överens om att belåningen och räntekostnaden inte spelar någon egentlig roll för hyran, vilket ju är ett framsteg.
Så länge du är med på att hyrorna kommer stiga pga stigande ränta så är vi överens.
Fastighetsbolaget kommer säga kostnadsökning. Hyresnämnden säger då YES.
Hyresregleringen är för att hindra att Fastighetsbolagen höjer hyrorna för att göra vinst. Inte att hyresgästerna skall slippa kostnader kopplade till boendet.
-----------------------
Tittar man tillbaka till den tid då räntorna föll så fick hyresgästerna reducerade hyreshöjningar just för att räntan föll. Nu kommer det korrigeras tillbaka.