Citat:
Ursprungligen postat av
Sskrruvdrucken
Vad händer med bostadsmarknaden när antalet förstagångsköpare inte har råd att köpa pga för låg lön och handpenningen inte är stor nog? Fattar inte ni att Sverige är kört.
Vi kommer se räntor på 6% inom ett år 100%.
Det får jag verkligen hoppas på vi får se. Jag hade faktiskt förhoppningen vi redan nu skulle legat runt 5% ränta men tydligen så fick riksbankschefen lyda regeringen och låta bli ytterligare höjning.
Klarar man inte en ränta på 5-6 % så skall man ej heller ha någon bostad att köpa. Två vuxna personer som jobbar idag i Sverige har absolut råd köpa ett hus och inte belåna sig över öronen för de skall samtidigt ha råd till nya Iphånes, en töntigt ful Tesla bil och sedan semesterresor som skall bakas in i huslånen (som de gjort under lång tid i Sverige innan).
Medelsvensson/Bolånetorsken har lekt överklass för länge och nu får vi alla lida för det.
Har man ej råd med hus får man ju hyra lägenhet tills den dagen kommer då man har råd med ett hus.
Sedan måste inte alla bo i storstäderna. Finns gott om fina hus på landsbygden också.
5-6 % är det minsta vi skulle haft i ränta kan jag tycka.
Kolla vad räntan låg på under 70-80 -talet. jämför det och sedan dagens svenskar som gnäller över 4%.