Citat:
Ursprungligen postat av
MPT
Enligt Flightradar24 är minst 500 plan leasade antingen från andra flygbolag eller tillverkare. Airbus levererade ett plan 24 timmar innan invasionen. Alla kontrakt är skrivna i dollar och därför ogiltiga idag. Det lär inte dröja så länge innan det börjar dimpa ner ryssja plan här och var snart. Dom skiter i att betala för planen och underhållet blir väl därefter. Hur skall dom betala för reservdelar?
Ryska flygmyndigheten har tagit beslut att under kommande sex månader kommer inga kontroller ske att underhåll och service utförs.
Airbus och Boeing har kompakt bojkott av och i Ryssland. Detta innebär att reservdelar, manualer, konsultation och övrigt inte ges. Även om Ryssland vill betala för reservdelar så går det inte att få en enda reservdel i nuläget.
Hundratals plan som är leasade av Ryska flygbolag har krävts tillbaka av uthyrarna. Hur detta skall gå till är okänt och ett jätteproblem för uthyrarna.