Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2022-03-18, 14:58
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HaveFun
Läste i förbifarten i DN? Att läkarens legitimation var utfärdad i Spanien. Det borde vara en ledtråd till vem som är skyldig. Det går väl att fråga om en läkares examen?

Intressant!

Spanien har väldigt bra sjukvård, rankat strax innan eller strax efter Sverige beroende på vem som utför rankingen. Jag umgicks lite med en läkarstudent i Spanien runt 2018 och vet att det är enorm konkurrens att få plats på de attraktiva platserna, där thoraxkirurgi definitivt ingår.

Jag är ingen expert, men jag tror generellt att i EU så är det ganska enkelt att "ta med" sin läkarlegitimation mellan länder.
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback