Citat:
Ursprungligen postat av
blade99
Bra tips. Lättare sagt än gjort. Tror det beror på att man har förväntningar på sig men också för att undvika lidande typ som ångest om varför man inte kunde göra bättre.
Släpp din börda och förlåt dig själv (viktigast av allt, oavsett vad det är) förlåt dom i din omgivning oavsett. Det finns ingen mening att inte göra det.
Det finns inget du kan göra bättre än vad du gör i en värld som vill se dig misslyckas. Spela inte det spelet. Frigör dig själv ifrån det. Så kommer du till andra insikter. Betyder inte att man ska sluta leva, tvärt om.
Du slängs in i scenarion, situationer som andra skapat och som dom vill att du reagerar på. Var inte en pjäs. Låt inget överraska dig. Allt är möjligt. Och allt är möjligt att manipulera, det vi ser på TV dvs.
Det yttre är ett brus, ett kaos. Strukturen till det finner du inom dig. Balansen.
Himmelriket/helvetet existerar i vår hjärna.