Citat:
Ursprungligen postat av
S.O.Stolp
Nu hamnar ju inte mellanskillnaden i en ficka. Prisökningarna hittills i år härrör från de ökade kostnaderna för energi, frakt, förpackningsmaterial och råvaror som uppstod i höstas. Hela ledet är drabbat och alla vill ha betalt. Du betalar i slutändan så klart.
Så småningom kommer mer höjningar på grund av de stora prisökningarna på energi och råvaror som vi ser nu i samband med Ukrainakriget.
Vinsten handlar hos ica handlaren...
ICA-handlarens bas-vinstmarginal är oftast <70-100% av inköpspriset. på alla varor!!!
tillomed "rabatt" varor har en vinstmarginal över 50%..
Så med andra ord spelar inte priset för drivmedel / el någon roll för affärernas vinstmarginaler.
Citat:
Ursprungligen postat av
Greensky
Snabb enkel sammanfattning: Först var det Corona, folk var hemma sjukskrivna och företagen fick betala för det, sen kom folk tillbaks men maskinerna stod still pga materialbrist pga Corona.
Så företagen fick betala löner till folk som satt och spelade kort i fikarummet dagarna i ända och sedan kom prischocken på drivmedel som hetsar upp priserna desto mer.
.
företag förlora inget, de gick med vinst under covid, pga statliga bistånd.
företag tjänar dessutom mer på att folk kan sitta hemma och jobba, medarbetarna mår bättre och producerar mer "arbete" på en 6h arbetsdag än vad de gör på en 8h arbetsdag, det är vetenskapligt bevisat att den mest produktiva och bästa arbetsdagen inte är längre än 5-6h ... så mao våra 9-10h långa "arbetsdagar" är kontraproduktiva.
summan av kardemumman; nej. Covid stärkte får ekonomi och arbetsmoralen.