Jättekul för Jonna! Då hon är så otroligt sympatisk i alla intervjuer är det mycket lättare att glädjas med henne för den här pallplatsen jämfört med Ebba/Frida. Hoppas hon kör mer distanslopp nästa säsong, helt klart!
Kan någon förklara hur man kan vara så oerhört överlägsen men ändå se så oberörd ut när man passerar mållinjen. Håller Johaug igen ute i spåret för att dölja något?
Det är lättare när man vinner. Men ja, om hon verkligen måste pressa sig över mållinjen så faller även Johaug ihop, men hon kan gå på 97% i princip hur länge som helst och det är därför hon vinner.
Frida börjar starkt som vanligt men tappar sen 1-2 placeringar vid varje mellantid ner till en 12 plats i mål, sliter uppenbarligen fortfarande med formen.
Ebba Andersson 6a i mål med sex sekunder till pallen får väl ses som godkänt även om man tycker att hon ska vara lite högre upp.
Att Sundling slår alla idag förutom Johaug på individuell start bevisar hennes enorma from hon har just nu.
__________________
Senast redigerad av abbe446 2022-03-12 kl. 15:22.
Tror det var ungefär det bästa hon kunde få till idag.
Hon såg inte så jättetrött ut i mål så förhoppningsvis så slog hon av lite när hon märkte att hon ändå inte kunde vara med och utmana om pallen för att spara sig till morgondagen.
Om Ebba haft en fraktion teknik i sin iver hade hon tagit andraplatsen lätt, hon får verkligen inte in någon som helst kraft i åkningen just nu. Nej hon måste lägga större delen av kraften på att förbättra dom bitarna i sommar.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!