Citat:
Ursprungligen postat av
Ördög
Det finns tydligen ingen allmän tråd om Ålands status som demilitariserad zon, och vad Finlands och Sveriges stundande NATO-medlemskap kommer att betyda för demilitariseringen. Men kanske den här tråden kan användas?
Under sommaren har en förening vid namn Ålands reservister inlett sin verksamhet.
Åländska reservister organiserar sig – vill inte vara försvarslösa ifall av invasion (8 maj 2022)
https://www.hbl.fi/artikel/2f5f4c46-...1-661488180f9eDet försämrade säkerhetsläget har fått fosterländska krafter på Åland att grunda en ny förening, Ålands reservister rf.
Av de alldeles färska stadgarna som Patent- och registerstyrelsen har registrerat den 29 april, framgår att föreningen som är verksam på Åland, stödjer verksamhet som främjar rikets säkerhet.
Ålands reservister har också i uppgift att höja och upprätthålla försvarsviljan och verka för en förbättring av de allmänna försvarsförutsättningarna på Åland. Dessutom ska föreningen utveckla lokal, frivillig försvarsutbildning.
Ålands reservistförening får tummen upp av Försvarsministeriet: "Vi letar nu efter mark där vi kunde bygga en skjutbana" (20 juni 2022)
https://www.hbl.fi/artikel/e42aeb03-...9-12e7eb5c886bFör en dryg vecka sedan gav Utrikesministeriet grönt ljus för föreningen och ansåg att den inte står i strid med konventionerna om Ålands demilitariserade och neutraliserade status. Nu gör också Försvarsministeriet tummen upp för verksamheten.
"Konventionerna fastställer begränsningar för statliga aktörer och beväpnade styrkor. Det betyder att de ovannämnda konventionerna inte tillämpas på privatpersoner och privata föreningar om de inte har någon direkt koppling till försvarsförvaltningen. Försvarsministeriet förhåller sig positivt till ökande intresse för frivilligt försvar i hela Finland", lyder utlåtandet som är undertecknat av kanslichefens ställföreträdare Janne Kuusela och regeringssekreterare, vicehäradshövding Timo Tuurihalme.
Föreningens grundare Jonas Back gläds åt att Ålands reservister nu har medvind. Tidigare i våras förhöll sig Ålands landskapsregering negativt till verksamheten med motiveringen att "en sådan förening har en tydlig militär koppling".
Men landskapsregeringen saknar beslutsrätt i frågan.
Faktiskt intressant. Vad händer nu när Finland går med i NATO? Stannar Åland utanför? Behåller den demilitariserad status? Om inte, måste Åland uppfylla kraven?
Åland har en lång historia av att se sig själva som separata och självstyrande. Hur funkar det ihop med den gemensamma försvarsplaneringen i NATO? Många frågor här som jag ser som intressanta.
Min personliga åsikt är att Åland är en del av Finland, och när Finland går med i NATO, så försvinner Ålands demilitariserade status, och krav uppstår på adekvat militär försvarsförmåga.
Denna försvarsförmåga kommer med nödvändighet uppbringas av Finlands militär, då Åland på intet sätt har möjlighet att ordna detta på egen hand. Det är dessutom i enlighet med min upppfattning om Åland som del av Finland, snarare än en egen nation.
Så jag bedömer att Åland med stor sannolikhet KOMMER militariseras under kommande år. Rimligt är väl någon form av hamn för detta, samt signalspaning, kanske på Kökar?
Annars kommer väl Hangö fortsätta vara den mest strategiska punkten, då den förutom sin närhet till Åländska skärgården, också ligger där Finska viken är som smalast över till Estland. Här kommer nog den Finska flottans verksamhet utökas väsentligt de närmsta åren.