Jag tror många tänker sig tillbaka till typ 1500-talet vid en global katastrof, likaså jag. Intuitivt är vi där i 500 år då. Men sanningen är ju den att de överlevande redan har vetskapen om elektricitet, internet, och all annan teknik sista 500 åren, och ett hav av "reliker" med denna tekniken. Att återupprätta dessa kommer satsas stort på. Framförallt el, och är den igång kommer de andra sakerna komma upp ganska snabbt. Fysisk transport samma sak.
Den wow-effekt den skinande bit metall du har i ena fickan, som långsamt långsamt skapade guldens värde för människan, kommer liksom inte ha samma genuina wow-effekt den hade för 5000 år sedan när du har en halv-fungerande nintendo switch i andra fickan.
Samtidigt är låtsas låne-systemet vi lever idag som upprätthåller guldets värde vara helt utraderat.
Det känns som att krypto är oerhört när till hands i ett sådan scenario att få konsensusvärde kring för att förenkla handel, med tanke på att det existerade innan, med tanke på att det tagit drygt 10 år att smått konkurrera med det pengasystem vi har idag som tagit tusentals år att evolvera. Guld säkerligen ännu längre.
I långa loppet om 50.000 isolerade öar av överlevnad så bör det vara en hel del öar som valt tex bitcoin som medel. När de långsamt träffar på varandra och utökar handel kommer det bli nya guldet. Då återetablera någon form av internet kommer bli en maktfaktor som all infrastruktur.
Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
BTC har tappat ca 50% i värde mot guld sen november 2021. Uppenbarligen är guld och olja bättre hedge mot krig än BTC.
Nej, värdeökandet är i låtsas-guld. Inte riktigt guld.
Bara mängder av folk som tänker: guld är säkert så det kommer öka; och då ökar det, rent spekulativ investering i att det kommer bli jobbiga tider, men inte allt för katastrofalt. Så klickar de på köpknappen på sin dator eller mobil. Ett tryck som är totalt värdelöst vid riktig jättekatastrof.
Då det fundamentala värdet med guld är att du faktiskt ska kunna använda det när allt går helt åt helvete, då det har så många tusen år gammalt mänskligt satt värde till synes avskilt satt över olika kulturer. Men 99% av all "guld"handel, som är det som driver värdet är derivata, 1or och 0or i databaser där de låtsas ha guld. Det är bara fluff. Monopolpengar är bättre ägande vid en global katastrof.
Det är något ironiskt och paradoxalt att folk faktiskt sitter och tradar löften med varandra, köper löften om att få guld, för att när världen rasar behövs guld eftersom dagens löften-baserade system blir värdelöst. Paradoxalt och lite patetiskt.