Citat:
Ursprungligen postat av
Smutz
Så ”avnazifiering” var inte så viktigt när det kom till kritan utan allt handlade om att överta Donbass, få Krim även på pappret och blockera medlemskap i NATO samt EU?
Jag tror att tvärtom mot du att det är viktigt att inte lyssna på folk i den meningen i att allt som sägs (även från Kiev) har en baktanke och tror man att de bara spontant lättar sina hjärtan till världspubliken är man ganska puckad. Jag tror tyvärr det inte är roligare än att de vill ge hemmaopinonen och utrikespapegojorna ett intryck av att man försöker avsluta kriget, man kan ju dock hoppas att det är de första tecknen på en begynnande desperation.
USA har haft en baktanke med Ukraina sedan 2006 ungefär. Man har fått med sig EU i att pumpa in pengar och vapen i landet. Vapnen har använts av fascister som krigat mot Donbass i 8 år.
Väst genomförde en statskupp 2014 och många inser att Zelensky är en marionett till USA.
Nato har expanderat i öster, trots att de mycket väl vet att det provocerar Ryssland. Med tanke på att många har varnat för den här utvecklingen i förväg, så är det ju faktiskt USA och EU som har betett sig aggressivt och att döma av den otroligt hatiska propagandan, så har man som mål att krossa Ryssland.
Ukraina är bara en bricka i elakt spel.
I gårdagens förhandlingar diskuterades Rysslands villkor, samtalen skall fortsätta. Jag ser positivt på att Ryssland erbjuder fred så här snabbt och att de så tydligt markerar att de inte vill ha mer territorium. Huvudfrågan för Ryssland har hela tiden varit att Nato vid deras gräns är oacceptabelt. En självklar lösning är ju att Ukraina blir neutralt, som det var innan statskuppen 2014.