Citat:
Ursprungligen postat av
StoppKlossKlas
Ditt inlägg bidrog med mycket.
Härligt att du dömmer en som vill hjälpa barn som dör. Låter vettigt (Y) Tuff grabb!
Om du var utbildad i frågan med ett samvete så hade du åkt till Donbass och hjälpt några av de 10 000s mördade och lemlästade barnen pga psudonazisterna i Azovs skurkfasoner, understödda av sina cyniska CIA hantlangare i det åtta år långa terrorvåg som drabbat de östra regionerna.
Förstår att det rinner över med känslor och hormonsystemet är ur balans. Nu vet jag iofs du snackar skit och med 100% sannolikhet inte kommer göra något men vad sägs om att försöka förstå varför ryssen ska in och försvara sina landsmän i denna konflikten till att börja med?
Det finns nog med män på båda sidor oavsett vad, både civila och militärutbildad folk. Är femtekolonnarna riktigt illa ut inom en snar framtid kanske dom är behov av kamikazebilförare a la ISIS att köra in i ryska befriargrupper.
Det är väl där du kan göra någon märkbar skillnad. Men sådant kanske inte lockar så mycket?
Annars är nog en krigshärd i öst inte idealiska stället för en godtrogen svensk mitt uppe i en känslostorm med lite lätt megalomaniska tendenser.