Citat:
Ursprungligen postat av
MostyBlejsX
Likaså om man inte fattar att Nato är en försvarsallians och Kreml är styrt av ondskefulla psykopater som vi tyvärr måste skyddas oss ifrån. Kriget i Ukraina har i alla fall fått mig att inse att vi inte längre kan stå utanför Nato. Går Finland med kan vi inte stå ensamma kvar i Norden.
Så du tror på allvar att Sverige och Ukraina ses som samma skrot av Ryssland och att anfalla Sverige låter logiskt? Finns det enklaver av etniska ryssar här? har Sverige och Ryssland gemensam kultur, historia? Naturligtvis inte, så alla krigshetsare tillika NATO vurmar, ta några djupa andetag och tänk till lite.
Jättebra om finnarna går med, då behöver inte ens sådan "rädda för ryssen" människor som du känna oro, en bra buffert, dom har tidigare tagit smällarna och vi tittade på som vanligt. Rysshatarna kanske borde värva sig som frivilliga till Ukraina, det skulle jag tycka vara modigt och bra beslut än att sitta och gnälla på nätet.
(..men vet fortfarande inte om du bara är ironisk med ditt inlägg, uttrycket att NATO "är en försvarsallians" får mig att ana det, lika befängt som att ryssarna kallar sin invasion en "speciell militär operation" - val av semantik kan inte dölja faktiska handlingar)