Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Att dessa "nazister" finansieras av judar är ganska paradoxalt.
Man kan tycka det men det handlar om att angripa Ryssland genom att skapa och eskallera inbördeskrig i Ukraina. För att göra det utnyttjar man temat nazist vs kommunist, historiska oförrätter likväl som att skapa nya (Euromaidan, pogrom mot etniska ryssar).
Citat:
Delar av det som Skillt för fram påminner om Magnus Södermans teori om ”en tredje väg” medan andra delar inte gör det. Magnus Söderman är grundare av projektet ”Svenska Ukrainafrivilliga”, en av de ledande personerna inom Radio Motgift samt Mikael Skillts nära vän som senast i förra veckan gick ut till försvar för honom när två personer som utgav sig för att vara veteraner från kriget i Ukraina gav en annan bild av Mikael Skillt än den som nu förmedlas av Daily Signal.
Den så kallade tredje vägen går ut på att judisk och amerikansk inblandning inom ukrainsk politik ska bekämpas av de nationella krafterna i Ukraina, men först efter att inbördeskriget mot de pro-ryska separatisterna i de östra delarna av landet vunnits av den ukrainska armén. Skillt tycks dock numera ha en annan uppfattning om denna tredje vägs slutmål. Han förmedlar i den aktuella intervjun snarare intrycket att Azov må ha en del soldater med nationella åsikter men att bataljonen som helhet inte är en nationell enhet som ämnar vända sig mot den EU-, NATO- och USA-vänliga kuppregimen efter att separatisterna i östra Ukraina nedkämpats.
Det är Ryssland som är fienden och det stora problemet enligt Mikael Skillt.
https://nordfront.se/mikael-skillt-j...ar-mina-broder
Både Söderman och Skillt har bakgrund i svenska motståndsrörelsen som de sedermera lämnat. Det är inte långsökt att anta att de rekryterats utav säkerhetstjänster som ligger bakom det här projektet. Det är en avslöjande artikel och intervjun i Daily Signal är läsvärd.