Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-03-13, 01:03
  #421285
Medlem
X3treams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av koktkille
du tittade på flytande gas(LGO) hoppas jag annars blir det lite fel och den har pikat på Us1200$.
Idag Us806$ och det får anses som högt.

Men i gasform är det "alltime low" det stämmer.

och jag är ganska säker att det inte finns en pipeline från UK eller Norge.
nån googlar och rättar nog om jag har fel, själv orkar jag inte just nu,,, jo förresten ska nog kolla.
Här har ni en länk på de gasledningar som finns och planeras.
https://klimatsans.com/2023/02/27/ga...i-hela-europa/

sydeuropa må satsa mer på solkraft, ser att spanien storsatsat på det, nästan gratis ström där för hushållen, det är bra.
Citera
2024-03-13, 01:03
  #421286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Inte ett dugg synd om Putin. Han gick i fällan :-). Problemet är att det också drabbar oss i Europa! Det är EU som står med svarte petter.. USA garvar hela vägen till banken med nya miljardintäkter på olja,gas, vapen och export att ersätta sanktionerade ryska råvaror, eu ger till Ukraina och köper dyrt från USA, samt ett järngrepp om nj nästan hela EU och dess ekonomi och handelspolitik i stort.

Din alternativa verklighet med dessa insinuationer är inte korrekt. USA har gett enorma mängder till Ukraina.

Enkelt att genomskåda, inga rubel till dig idag från slaktaren i Moskva.
Citera
2024-03-13, 01:03
  #421287
Medlem
LeeVans avatar
Skall vara klart nu att Kanada skänker sina +80 000 st CRV7 air-to-surface missiles. Det är kortdistans-missiles, men precisionen skall vara högkvalitativ. Källa: Denys blogg.

https://www.armedconflicts.com/attac.../7373/0037.jpg
Citera
2024-03-13, 01:07
  #421288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Jag är av den bestämda åsikten att man bör gråta över oförrätter, oavsett om det är ukraina, USA, Ryssland, Hamas eller Israel som utför dessa. Att ursäkta brott och försvara brott från ena parten, är problematiskt. Att hela välja sida och se konflikter i svart/vit är att tänka på huligan-nivå.

Det är så stor skillnad här på oförätternas dignitet så du gör bort dig när du försöker relativisera dem. Det är ingen som tycker att detta är bådas fel ändå. Nästan 100% av svenskarna stödjer fortsatta vapenleveranser til Ukraina.
__________________
Senast redigerad av NisseD 2024-03-13 kl. 01:12.
Citera
2024-03-13, 01:14
  #421289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Equinox800
Nä Trump kommer att ge Ukraina ett erbjudande där det innebär att all hjälp och stöd från USA avslutas.

Ukrainarna kommer ju fortsätta kämpa mot de anfallande massmördarna från Ryssland i så fall.
Citera
2024-03-13, 01:30
  #421290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Vad är lögn?

Ukraina har utfört ett mycket stort antal attacker och terrorist attentat mot civila, sen att kan inte erkänner dessa (precis på samma sätt som Ryssland gör) är en annan sak. Upprepade attacker mot civila i Belgogrod, terrorist attacken mot Northstream med miljökatastrof till följd, lika så attacker mot oljeraffinaderer, också de med med katastrofala miljökonsekvenser, café bomber och mord av bloggare, järnvägs sabotage osv.

Så inga terroristattentat alls mao.
Citera
2024-03-13, 01:37
  #421291
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Jag förstår inte varför Ukraina framställs som så underbara och fantastiska humanister bara för att Ryssland gick in i östra Ukraina.
Folk gråter för att Ukrainare är så ‘fina’ människor bara för att de attackerats av Ryssland.

Ukrainska regeringen är mer eller mindre totala korrupta sv*n. Att man överhuvudtaget backar Ukraina och tycker att Ukrainska regeringen är så fina människor är ett totalt mysterium.

Det är ingen skillnad att Södertäljenätverket attackerar Vårbynätverket.

Antagligen har det att göra med hur media manipulerar.

Det här är ett ryskt anfallskrig mot det ukrainska folket. Normalt funtade människor backar offret.
Ukrainas regering är helt oväsentlig i sammanhanget. Även om Zelensky är oändligt mycket bättre än Putin så är Det inte ett krig mellan Putin och Zelensky.
__________________
Senast redigerad av Spugge 2024-03-13 kl. 02:00.
Citera
2024-03-13, 02:00
  #421292
Moderator
Ancistruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Lägg till ett tredje år på det, enligt mig. Har ju kommit skriverier om att Kina erbjuder lån till Ryssland, men att Putin inte har bitit på det...än. Blir inte förvånad om att den dagen nog kommer någonstans i framtiden.

För som vi vet, det är "vinna eller försvinna" för Putin.

För de lånen lär de i så fall tvingas ge något tillbaka liksom lämna något i säkerhet. Kineserna är (åtminstone i det avseendet) inga fullständiga idioter, de förstår naturligtvis att de kan dra nytta av situationen och kommer aldrig missa den chansen, på samma vis som de pressat priserna på olja och gas från Ryssland. De förstår naturligtvis också att de har ett extremt bra förhandlingsläge.

Dels lär de kräva så hög ränta de bara kan, vilket lär vara väldigt mycket. Därtill kommer Ryssland tvingas lämna någon säkerhet på lånet (gissningsvis stora gas-och oljefält i östra Ryssland nära Kina). Alltså precis på samma vis som de länder i Asien som tagit lån av Kina för olika stora infrastrukturinvesteringar och tvingats lämna säkerhet. Då de ofta inte haft råd att återbetala lånet har säkerheten tillfallit Kina.

Därtill lär kineserna kräva åtminstone ett visst politiskt inflytande i något avseende. Frågan är nog inte om utan vad och hur. Och det lär Putin vara mindre road av.

Men frågan är även hur Kinas förutsättningar för att ge ett omfattande lån är i dagsläget? Det har kommit fler och fler oroande signaler från Kina om att de stora har ekonomiska problem så det är inte så säkert att de ens har mycket de kan låna ut även om de vill.

Därtill är förstås även frågan om Kina vågar det? Ett, eller flera, större lån till Ryssland skulle medföra att USA, EU m.fl. blir skitsura och kanske genomför olika sanktioner mot Kina, vilket de naturligtvis vill undvika, relationerna är redan idag ansträngda och lär knappast bli bättre av det.

Så låt oss avvakta och se hur det blir med den saken, jag är tveksam till det.
Citera
2024-03-13, 02:12
  #421293
Medlem
avcs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ancistrus
Men frågan är även hur Kinas förutsättningar för att ge ett omfattande lån är i dagsläget? Det har kommit fler och fler oroande signaler från Kina om att de stora har ekonomiska problem så det är inte så säkert att de ens har mycket de kan låna ut även om de vill.
Problem? Kina har väl deflation om något? Medan hela västvärlden har omfattande ekonomiska motgångar till följd av kriget och EU-korruption, samt knappt någon inhemsk produktion kvar längre.

Den enda vinnaren i kriget är Kina. De behöver knappt se på medan hela resten av världen tillintetgör varann.
__________________
Senast redigerad av avc 2024-03-13 kl. 02:14.
Citera
2024-03-13, 03:06
  #421294
Moderator
Ancistruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av avc
Problem? Kina har väl deflation om något? Medan hela västvärlden har omfattande ekonomiska motgångar till följd av kriget och EU-korruption, samt knappt någon inhemsk produktion kvar längre.

Den enda vinnaren i kriget är Kina. De behöver knappt se på medan hela resten av världen tillintetgör varann.

USA:s ekonomin har faktiskt börjat ta fart igen och har nu en tillväxt på ca 3%, i EU-området går det lite trögare, men så uruselt går det ändå inte, ekonomin ökar med ca 1% (på årsbasis i båda fallen). Inflationen i EU-området resp USA är nu nere på ca 3% (på årsbasis). Så såväl USA som EU går ändå rätt okej.

Deflation som Kina har är knappast positivt, det är tvärtom väldigt skadligt för en ekonomi, i synnerhet om den hänger i sig.

Den kinesiska ekonomin är väldigt beroende på export, i synnerhet till USA och EU, så går det dåligt för dem påverkar det Kina i högsta grad. Så Kina vinner inte om det skulle gå dåligt för någon annan då världsekonomin inte är ett nollsummespel där en vinner om någon annan förlorar, tvärtom hänger ekonomierna tätt samman.

Därtill finns fler problem i Kina, t.ex. är deras fastighets- och byggsektor extremt stor och har sett konkureser och fallande priser på sistone.

Men som jag skrev (och högst medvetet valde att formulera det) "har de kommit oroande rapporter". Men med säkerhet vet vi ju inte då det är svårt att få insyn i. Men nu handlar ju inte denna tråd om den kinesiska ekonomin ändå så.
Citera
2024-03-13, 03:08
  #421295
Medlem
snake65s avatar
Njuter ryZZen/Sovjetunionen att döda oskyldiga? Konstigt att dom inte kan förändras, dom måste tydligen bli besegrade och föremjukade
https://www.so-rummet.se/aret-runt/s...plan-skots-ned
Citera
2024-03-13, 03:59
  #421296
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Man får väl bygga antidiktatoriska vindkraftverk i stället. Inte svårare än så.
Du kan se på min bild vad jag vill skall byggas.
Kärnkraft på lite sikt, kol på kortare sikt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback