Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-03-11, 11:18
  #420601
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam
Från det ena till det andra. Rysslands ekonomi är så starkt och så bra nu så efter presidentvalet så kommer skatterna att höjas för att täcka budgethålet.

https://istories-media.translate.goo..._x_tr_pto=wapp


Mer pengar rakt ner i fickan på dom korrupta oligarkerna, gemene ryss måste vara så stolt nu när det även talas om att höja pensionsåldern...

Så nu drabbas ryska kvinnor med att de måste arbeta längre. Männen som vi vet dör långt innan de kan gå i pension i alla fall så det drabbar inte dom.
Citera
2024-03-11, 11:18
  #420602
Avstängd
Area55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Inte alls svårt att förstå.
Jag förstår att FN hittade mängder av fall av brott mot mänskliga rättigheter från båda sidor i kriget.
Du verkar ha väldigt svårt att förstå att det är två parter som begår/begått brott och förnekar alla brott från Ukrainska sidan, hur avskyvärda dom än är/var. Det är för mig väldigt svårt att förstå däremot.
Oavsett vem som kastade första stenen.

Vad jag vänder mig emot, är alla försök att förminska det Ryssland har gjort.
Alla försök att relativisera Rysslands alla mängder av brott.

Att Ukraina har gjort fel, absolut.
Står det i proportion med det Ryssland har gjort? Gör det det???
Citera
2024-03-11, 11:18
  #420603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Equinox800
Ryssland har en helt annan sorts ekonomi just nu så just krigsmateriel tillverkar Ryssland extremt billigt.
I väst så är det ju vinstdrivande företag som äger vapentillverkningen och dom måste ha bra betalt och göra vinster till bland annat aktieutdelning.
Så funkar inte ekonomi.

Allt kostar resurser. Det enda sättet att tillverka saker med färre resurser är att tillverka det effektivare. Det spelar ingen roll vad du kallar ekonomin, detta är alltid likadant.
Citera
2024-03-11, 11:21
  #420604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Haha orsakat av en cigarettfimp! Hur trovärdigt är det?
Ryssjävlarna får vänja sig vid såna här bränder så länge de finns kvar i Ukraina.

Många arbetare i Ryssland saboterar sina arbetsplatser för att företagen måste tvångsrekrytera ett visst antal att skicka till armen. Det var det som hände med det där stora ryska "amazon" lagret som jag inte minns namnet på (företaget som är ryslasnds version av amazon) de hade skickat hundratals män till fronten så de som var kvar ledsnade på att deras vänner och eventuellt de själva riskerade att gripas av polisen på väg hem från jobbet och skickas ner att dö i Ukraina.

Lyder de inte putins order om att skcicka en andel av sin arbetsstyrka till Ukraina som kanonmat så grips de och riskerar att tas över av staten.

EDIT: Wildberries hette företaget.
__________________
Senast redigerad av Kratatch 2024-03-11 kl. 11:52.
Citera
2024-03-11, 11:22
  #420605
Avstängd
Area55s avatar
Mera om Donbas. Och låt oss höra om relativiseringen om Ryssland, igen.

Många är de åsikter som vädrats kring Donbas.
Etniska-ryssar som förtrycks.
Folkmord på etniska ryssar.
Ryssland som understödjer separatister.
Ukraina som mördade sin egen befolkning, bl a gm artilleribeskjutning.
Ryssland som skulle skydda ryssar.

2015 försökte man genom medling, hitta vägar fram. Minsk avtal I och II.
Men allt har enl mig en längre historia. En bredare grogrund.
Ekonomi, Politik, Etnicitet, Religion och Militärt.
Allt i en mix. Också med funderingar på framtiden.
Ekonomi
• Den ekonomiska utvecklingen i området har haft en nedgång. Post Sovjet.
o D v s de senaste 30 åren.
• Området har historiskt stått för en stor del av Ukrainas BNP.
• Finns outnyttjade fyndigheter i området. Olja, gas och jordartsmineraler.

2014 mellan 8 till 18 feb gjordes en opinionsmätning om hur många som ansåg att Ukraina och Ryssland skulle förenas i en stat.
Ingenstans fanns det en majoritet för detta förslag.
För att ta de mest positiva, så var det Krim med 41% och Donetsk med 33,2%.
Odessa och Luhansk låg på ca 24%
https://sv.wikipedia.org/wiki/Kriget...ruary_2014.svg
Etniska ryssar fanns i klumpar. Inget säger vad de egentligen ville, men vi kan väl anta att de var för en återförening med Ryssland. Denna grupp fanns i klumpar i olika områden. Främst nordost om Donetsk, sydöst om Kharkiv och nord-öst om Luhansk och norr om Mariupol.
Men inte i hela områden av oblast. Så hur man kan komma fram till att hela oblast skulle tillhöra Ryssland, är en gåta.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Kriget...tions_1994.png
I slutet av mars 2014 visade en opinionsundersökning att en tydlig majoritet, eller 66 procent ville tillhöra Ukraina och 27 procent Ryssland. 70 procent av de tillfrågade var emot att man hissade ryska flaggor på offentliga byggnader.
Frågan om nationalitet bidrog under våren 2014 till radikalisering och djupare splittring mellan folk som identifierar sig som ukrainare och de som inte gör det. Det handlar i viss mån om klasskillnader. Akademiker, tidningsfolk och studenter är ofta för ett enat Ukraina, medan separatisterna och deras anhängare i de flesta fall är arbetarklass. De välutbildade prioriterar yttrandefrihet och pluralism, vilket de tror kommer att värnas bättre i ett mer "europeiskt" Ukraina än i "ryskt" Ukraina. Arbetarklassen är å sin sida rädd att förlora sina arbeten om Ukraina moderniseras och gamla Sovjetfabriker slår igen. De hoppas att Ryssland kan rädda industrin, höja lönerna och pensionerna (vilka är högre på den ryska sidan gränsen).
Så pro-ryssar trodde att gamla Sovjettänket skulle rädda de och deras jobb, kan man säga.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Kriget_i_Donbass
Det pratas om språket
Efter att Petro Porosjenko 25 maj 2014 valts till ny president, inledde han åtgärder för att med olika medel återta kontrollen över de båda oblasten i öster. Porosjenko gjorde utfästelser om ryska som regionalt språk (men inte som ett andra officiellt språk i Ukraina) och större regional makt över skattemedel (men inte en federalisering av landet).
Men det dög inte. Och Ryssarna matade med stöd till separatisterna.

Sedan drog man igång en fullskalig invasion, dessa underbara, varmhjärtade ryssar. De finns i vårt hjärta, eller hur?
Citera
2024-03-11, 11:31
  #420606
Medlem
Silfverryggs avatar
Var det inte något sånt här det lät från ryssen dagarna innan de gick in i Ukraina feb -22?
"Ministry of Defense of Belarus: a comprehensive check of the combat readiness of formations and military units has begun in the Armed Forces. The personnel will have to move to designated areas and conduct a series of exercises and training, including live fire. During the inspection, the movement of military equipment is planned, and it is possible to temporarily restrict the movement of civilian transport on public roads and areas."

https://liveuamap.com/en/2024/11-mar...ehensive-check
Citera
2024-03-11, 11:36
  #420607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrSchrick
Även mutkolvspengar och oligarkvinster omdirigeras från privata fickor till krigskassan.
Det senare är troligen en av anledningarna att ryzzland klarar sanktionerna bättre än förväntat. (Pengar som innan kriget gick direkt till oligarkkonsumtion utomlands tvingas delvis att lösas in mot rubel i moderlandet).
Sanktionerna börjar göra reella framsteg nu 👍

Nej, de "klarar" sanktionerna bättre än förväntat för att Putin tömmer pensionsfonderna för att finansiera kriget. Men dessa räcker inte mer än något år eller två till. Sedan är det kört. Och framtidens ryssar kommer få det otroligt fattigt vare sig Ryssland vinner eller förlorar.
__________________
Senast redigerad av Kratatch 2024-03-11 kl. 11:53.
Citera
2024-03-11, 11:40
  #420608
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Area55
Det var dags att färska upp tråden med lite fakta, då det på nytt dyker upp gamla frågor.
Hämtat från olika källor på nätet.

En mängd myter

Apropå idiot-påven och våra fredsmäklare i tråden.



När man ska peka på Ukraina, så ska man också ha klart för sig vem som gjort värst ifrån sig och dessutom startat kriget mot Ukraina. Sedan kan man hojta hur mycket man vill om USA, Nato o s v.


Varför lämnar man inte tillbaka barnen eller lämnar över till Röda Korset!!

Varför?


Ja, hur korkade är vi och europeer egentligen?



Men här har vi en massa experter i tråden som vet bättre!
Underbart!

Har vi inte hört detta ett antal gånger?




Är det till detta man behöver Ukrainas barn?
Svin är förnamnet!



Gör upp med er historia och maktelit och kom in i värmen!



Underbart med denna whataboutism vi ser i tråden.




Eller hur Africagonzales?
Visst ska vi peka på Ukraina också. Så fort vi får chansen. Gärna med någon rapport som talar om hur illa det är ställt i Ukraina, på alla områden. De är så genomusla i Ukraina, så det finns inte ens förnamn till det.
Bra skrivet 👏
Citera
2024-03-11, 11:43
  #420609
Medlem
Africagonzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Area55
Vad jag vänder mig emot, är alla försök att förminska det Ryssland har gjort.
Alla försök att relativisera Rysslands alla mängder av brott.

Att Ukraina har gjort fel, absolut.
Står det i proportion med det Ryssland har gjort? Gör det det???


Jag påpekade att du hade fel angående ditt inlägg om att FN inte har hittat några brott mot mänskliga rättigheter utförda av Ukraina. Det handlar inte om att förminska något.
Nu försöker du vända på det och skriva att Ukraina har gjort fel men det beror på att det Ryssland har gjort är värre, det blir Abu Ghraib logik.
Citera
2024-03-11, 11:49
  #420610
Avstängd
Area55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Jag påpekade att du hade fel angående ditt inlägg om att FN inte har hittat några brott mot mänskliga rättigheter utförda av Ukraina. Det handlar inte om att förminska något.
Nu försöker du vända på det och skriva att Ukraina har gjort fel men det beror på att det Ryssland har gjort är värre, det blir Abu Ghraib logik.

Och du har redan fått återkoppling på det av andra.
Men, du fortsätter...
Citera
2024-03-11, 12:18
  #420611
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Amnesty, Röda Korset och FN har flertalet gånger och under många års tid påvisat tortyr och mängder av brott mot mänskliga rättigheter av både Ukraina och av som dom då kallades "separatister".
FN påpekar flertalet gånger att motivationen saknades från Ukrainska myndigheter att utreda krigsbrott och ställa människor inför rätta.

I denna rapport från just FN rapporteras om hundratals avrättningar och mängder av fall av tortyr och andra vidrigheter. Från båda sidor.

Slutordet från rapporten visades sig bli helt korrekt.

“Accountability will be key to the establishment of sustainable peace in Ukraine, including in the eastern part of the country,” said UN High Commissioner for Human Rights, Zeid Ra’ad Al Hussein. “This is the only way forward, as has been fully and tragically demonstrated by the many countries which have not dealt properly with serious international crimes and human rights abuses, and as a result have sooner or later toppled back into violence.”



Denna rapport är från perioden 2014-2016 och är den enda FN rapporten från perioden innan Rysslands fullskaliga och oprovocerade invasion av Ukraina inleddes.


https://www.ohchr.org/en/press-relea...mpant-impunity

“an apparent lack of motivation to investigate some cases… especially when it concerns acts allegedly committed by Ukrainian forces.”

https://news.un.org/en/story/2016/07/534392
https://www.newsweek.com/evidence-wa...s-grows-269604

the Aidar battalion "have been involved in widespread abuses, including abductions, unlawful detention, ill-treatment, theft, extortion, and possible executions", Amnesty said.
Amnesty kan man inte lita på, vad gäller Ukriana.
https://www.atlanticcouncil.org/blog...ash-continues/
https://www.theguardian.com/world/20...y-questionable
Citera
2024-03-11, 12:30
  #420612
Medlem
Jack.Elams avatar
https://twitter.com/GLandsbergis/sta...35343864610867
Citat:
Today we celebrate the restoration of our independence in 1990. Freed from Russia's grasp we prospered. We know the value of freedom very well, that's why we support others who fight for theirs.

Och medans Litauen firar sin frihet så håller Ryssarna på och försöker förslava Ukraina, ivrigt påhejad av en handfull knäppskallar här i tråden.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback