Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-03-09, 08:59
  #420097
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Av samma anledning misstänker jag att USA funderar över överlevnande på sina hangarfartyg.

Vad kostar ett hangarfartyg, och hur skulle USA klara sig utan dessa?
Hur långt är ett snöre?

Gerald R. Ford klassen kostar väl nästan 14 miljarder USD, Kaga-klassen kommer kosta typ 2 miljarder~, Queen Elizabeth kostade ~4.
Citera
2024-03-09, 09:10
  #420098
Medlem
Sooks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Text tv.Nu skickar ukraina sina kvinnor till fronten också.
När ett land med så mycket folk måste slakta sina kvinnor i skyttegravarna är det jävligt illa.
Ja det är hemskt vad ryssarna har åstadkommit!
Citera
2024-03-09, 09:16
  #420099
Medlem
Razamatazs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Det är naturligvis idioti av dig att sitta och påstå att du vet vad som händer om ett fredsavtal kommer till stånd.. Beroende på avtal och garantier från inblandade parter och garanter ( tänk EU,Ryssland,Kina och Ukraina som avralsparter och garanter). Så kan du inte sitta och påstå att du "vet" att det inte "går" att skapa en hållbar fred även på villkor som inte betyder rysk förnedring. Det är just den retoriken att du och många soff-krigare sitter och påstår att du vet vad Putin kommer göra om det blir fredsavtal, eller rysk seger i kriget. Det är falskt och ointelligent argumentation att påstå att din "tro" är någon form av fakta och inte bara är rena idiot-gisningar om framtiden, putins beslut, och vad Ryssland kommer göra 2028 eller senare..

Du förvanskar och pratar medvetet förbi det vi diskuterar (på tal om falsk och ointelligent argumentation). Jag säger det är orimligt att tro det blir varaktig fred om den baseras på Rysslands krav. I Rysslands krav ingår att Ukraina inte ska få vara med i någon försvarsallians, inte ta emot några vapen från andra länder och inte heller ha ett eget försvar.

Vad återstår då egentligen? Ska Ryssland lova på hedersord att inte attackera? Eller menar du att andra parter ska kliva in med sin militär i Ukraina om Ryssland anfaller? Nyfiken hur du tänker dig att det ska funka i praktiken.

Jämför hur det gått historiskt t.ex. budapestuppgörelsen 1994 när Ryssland lovade att varken använda våld/hota Ukraina vad gäller territoriell integritet eller försöka påverka Ukraina politiskt framöver mot att Ukraina lämnade över sina kärnvapen. Hur gick det där?
Citera
2024-03-09, 09:17
  #420100
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Teu
Har dom? Jag är inte så jävla säker på det.
Ja du har kanske rätt? Även om de har 140 miljoner invånare så finns det säkert en begränsad mängd som går att tvinga fram mot en spärreld från båda håll.
Nånstans kommer ryssen att säga stopp, vi vägrar slaktas i ett idiotiskt krig
Citera
2024-03-09, 09:22
  #420101
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vaginalketchup
Helt galna pansarförluster för Ryzzen
Försöker de likt flottan sig på undervattensoperationer? 🤡🤣

Även om den är gammal så sjukt underhållande

https://www.reddit.com/r/UkraineWarV...t/s/uBOkRjFVWA
Ja den där minns man ju med ett leende på läpparna!
Hoppas på mer av sådant nu medans ryssen har kvar några stridsvagnar. Man behöver i alla fall inte offra några vattendrönare på dessa farkoster...
Citera
2024-03-09, 09:25
  #420102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BehindRayban
1. Av de 8 Archer som Ukraina fått är redan minst en och troligen två utslagna utan några som helst bevis för deras verkan. Och det där med sniper vapen handlar enbart om att Archern enbart funkar som tänkt i Ukraina med Excalibur ammunition.

2. Den svenska reklamen hittills är att Svenska vapen är dåliga och svenskt stål rostigt. CV90 var världens bästa IFV #1 tills Ukrainarna fick åka med den. Nu är typ #10 till #20. BAE Hägglunds är så till den milda grad utskrattade att de blivit tvungna att stänga alla sina sociala medier. "Nu är det ni som har n-word åkande i era fordon heter det haha haha ha". Det blev för mycket för BAE hägglunds.

3. Likadant är det med SAABs prylar, men där vet vi också att SAAB inte kan utveckla något utan bara en bank som köper upp lite teknik ibland, i SAABs fall teknik som inte längre har patent eller copyright skydd.

4. Taurus är inget magiskt vapen utan har samma sås som RBS-15. Låt mig berätta att när den svenske ingenjören som byggde RBS-15 gick i pension så tog några unga Iranier över verksamheten. Så Taurus och RBS-15 är vapen som redan är i både Iranska och Ryska händer i dubbel bemärkelse. GLSB är ett totalt skämt och ifall du kollar vad vapnet är så handlar det om att tillverka byggsatser för 300k amerikanska övertaliga ammunitionsdelar som fått "extra livslängd" som billigare precisionsvapen med vingar kopierade från J35 Draken m.m.

5. Svensk vapen industri är nu så övervärderad att det snart bara finns en väg nedåt när bubblan brister. SAAB är exempelvis korrekt värderat vid 40-60-80kr med dagens IP och reella orderingång. Dessutom är staten enda kunden och nuvarande köplust handlar om att M försöker köpa sig röster som röstat S typ sedan 1940-talet.

5.1. Med andra ord finns det ingen vettig som köper aktier i SAAB nuförtiden. Likadant är det med BAE hägglunds, fast de har en riktig produkt kvar i bandvagnen även om regeringen sabbat CV90 samt statens Archer och alla engångsutvecklingsvapen från gamla Bofors som NLAW, Rb56 m.m. Troligtvis gjorde regeringen det medvetet för att så att säga "framtvinga NATO forever" eller något liknande samt döda sosse-staten en gång för alla.

6. Bye-bye


1. finns inga vapen som inte går att slå ut, världens expert och Ukraina som använder den live säger att den är bäst. Du en proryssar på flashback säger den är skit. Hmmmmm
2. Alla vill köpa cv90, orderböckerna ör fulla sedan den började användas i Ukraina, den är redan innan testad i konfliktsituatuober och hyllas. Experter hyllar den, Ukraina vill bygga en egen fabrik och massproducerade den. Alla experter hyllar den. Du en proryssar på flashback säger den är skit.
3.Saabs prylar används flitigt och hyllas världen över. Gripen anses av världens andra främsta flygvspen vara grymt bra speciellt för sin kostnad. Du en proryssar på flashback säger den är skit.
4. Taurus är inget magiskt vapen men det är en helt ok kryssningsmissil som är bra på att slå ut bunkrar och broar. Det finns ganska gott om dom och de är ett par snäpp bättre än scalp. GLSB har visat sig funka och är bra för att döda ryssar, ingetbspeciellt mer än en artillerigranat med bra precision och vingar.
5.saab aktien går bra och deras orderböcker är fyllda, de har bra produkter och utvecklar nya. Över en lång framtid kommer det gå bra för aktien. Du en proryssar på flashback säger den är skit.
6.bye bye, stanna gärna borta eller varför inte gå med i kriget och joint ryssen på fronten?
Citera
2024-03-09, 09:27
  #420103
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av attog
Har du källa på att det är 🇺🇸?
Eller du ljuger som vanligt.
Inte ens ryssen påstår att USA skulle gjort detta! Det krävs nog en hjärndöd vatnik för att hitta på nåt sånt?

Alla förstår nog att det var Ukraina som sköt ner planet även om ryssen försöker säga att det var dom själva av nån sjuk anledning?
Citera
2024-03-09, 09:28
  #420104
Medlem
Razamatazs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MachDiamonds
Om Norge gick in i en union med Nordkorea, och NK började placera trupper längs med svenska gränsen samtidigt som NK offentligt pratade med norrmännen om att strida mot Sverige, hur skulle Sverige se på det tycker du? Skulle vi se det som att Norge förebygger attacker från Sverige eller som att NK/norge hetsar mot Sverige?

Det är ungefär så situationen i Ukraina har sett ut. Här har du video på Graham och McCain som håller tal till Azovnazisterna i Ukraina:

https://youtu.be/eQ4e1A-LZEA?si=GV-6eEtbnksKOXTK

När det gäller baltstaterna så protesterade Ryssland högljutt när de gick in i Nato, eftersom Nato lovat att inte expandera österut efter sovjets fall, men Ryssland agerade inte. Nu till slut agerade Putin i Ukraina. Jag tänker inte försvara honom, men jag kan inte klandra honom. Nato/USA kunde låtit bli Ukraina och undvikit allt detta. Det är uppenbart att USA har varit ute efter krig mellan Ryssland och Ukraina länge. Genom Nato så kan de låta andra länder vara med och ta smällen där de sitter tryggt på andra sidan atlanten. Biden är ansiktet utåt för de som vill ha det här kriget.

Visa gärna på något dokument där NATO lovat att östländer inte ska gå med i försvarsalliansen. Påstår du att det finns?

Jag rekommenderar dig att resa till baltländerna och besöka de utmärkta museum som finns där som visar hur ryssen härjat i decennier. Hur de behandlat befolkningen brutalt och deporterat barn till Ryssland samtidigt som de skeppat in Ryssar för att ändra demografin. Då skulle du förstå att de absolut inte vill uppleva detta igen och att Nato är en bra garanti mot detta.

Nato är en försvarsallians, Ryssland vet detta och är inte alls rädda att Nato ska attackera. Ryssland är irriterade att Nato hindrar dom från att behandla öststaterna hur de vill. Om Ryssland skulle vara oroliga för en Nato-attack skulle de inte lämna i princip hela finsk/ryska gränsen utan försvar.
Citera
2024-03-09, 09:29
  #420105
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Ja du har kanske rätt? Även om de har 140 miljoner invånare så finns det säkert en begränsad mängd som går att tvinga fram mot en spärreld från båda håll.
Nånstans kommer ryssen att säga stopp, vi vägrar slaktas i ett idiotiskt krig
Jag tänker mest på att det blivit mer och mer tydligt att pengarna som utlovats för lön, skador, och dödsfall inte kommer fram vilket bör ha viss effekt med tanke på att man försöker rekrytera fotfolk i Indien numera..

Minoriteterna i Ryssland klubbar redan ner rekryterarna och blockerar bussarna så där är det ju stopp. Frivilliga lär det inte finnas några kvar av, och med 100k döda fångar är det nog inte creme de la creme som sitter kvar på kåken.. Blir väl kvinnofängelserna snart?
__________________
Senast redigerad av Teu 2024-03-09 kl. 09:31.
Citera
2024-03-09, 09:29
  #420106
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vaginalketchup
Klart han ljuger som vanligt
Ska bli kul och se om Ukraina lyckades plocka en A50 till.
Ja man ser fram mot en rapport om hur det gick i natt?
Har de plpckat det sista planet de hade som var operativt är ju luftrummet i händerna på Ukraina..
Citera
2024-03-09, 09:36
  #420107
Medlem
Razamatazs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Har du verkligen missat BBC dokumentärerna om Ukrainska nazister? Finns på Youtiube,

Det är lögner från ryska trollfabriken att Ukraina är nazistiskt. Det finns ett parti i Ukraina som kan anses högerextremistiskt eller nazistiskt om man så vill, Svoboda. De vann 1 av totalt 450 mandat i senaste valet.

Anser du att Ukrainas styrande är satanister också?
__________________
Senast redigerad av Razamataz 2024-03-09 kl. 10:19.
Citera
2024-03-09, 10:26
  #420108
Medlem
skogshuggar3ns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Razamataz
Du förvanskar och pratar medvetet förbi det vi diskuterar (på tal om falsk och ointelligent argumentation). Jag säger det är orimligt att tro det blir varaktig fred om den baseras på Rysslands krav. I Rysslands krav ingår att Ukraina inte ska få vara med i någon försvarsallians, inte ta emot några vapen från andra länder och inte heller ha ett eget försvar.

Vad återstår då egentligen? Ska Ryssland lova på hedersord att inte attackera? Eller menar du att andra parter ska kliva in med sin militär i Ukraina om Ryssland anfaller? Nyfiken hur du tänker dig att det ska funka i praktiken.

Jämför hur det gått historiskt t.ex. budapestuppgörelsen 1994 när Ryssland lovade att varken använda våld/hota Ukraina vad gäller territoriell integritet eller försöka påverka Ukraina politiskt framöver mot att Ukraina lämnade över sina kärnvapen. Hur gick det där?

Ingen bryr sig om vad du tror. Putin vill ha fred och har gjort vad han kan för att uppnå det under förutsättningen att de kan skydda ryssarna i östra Ukraina.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback