Citat:
Ursprungligen postat av
Ballalaila
Jo, man kan såklart kritisera västvärlden för att ha varit aggressiva mot Putin och Ryssland.
Men det är av anlednig, man har inte litat på Putin. Helt enkelt.
Trump tänker på ett annat sätt, han kommer från affärsvärlden, litar inte på någon oavsett. Den enda amerikanska presidenten eller västliga ledaren som nånsin varit kapabel att hantera Putin är Trump. Hadde han fått 4 år till hadde vi aldrig fått det här kriget. Men nu blev det inte så. Batikhäxorna fick det som dem ville.
Nu vette fan hur det blir, oavsett president i USA. Världen är i gungning nu.
Världen är i gungning och det kan tyvärr bli värre. Jag tror dock inte att Trump är beredd att skicka Nato-trupper mot ryssarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
FockeWulf190d
Jag rör mig inte med termer som postmodernism men min uppfattning är den att världen behöver USA som motvikt mot diktaturer som Ryssland och Kina och om USA går in i en isolationistisk fas som de gjorde före VK2 är risken stor att diktaturerna får ökat utrymme och tar för sig av världen, som skedde då. Och ja, i vissa lägen kan tyvärr krig, som tex Ukrainas försvarskrig mot det ryska angreppet, vara bättre än fred. I vart fall är det många människor som är beredda att dö för sin frihet istället för att som ryssen i gemen låta sig trampas ned och förnedras av den fascistiska ryska regimstöveln. Sen är USA inte på något sätt perfekt ens utan Trump men så länge det finns aggressiva diktaturer i världen är det bättre än inget.
Ok.. Allt du skriver liknar någon form av tvärtomspråk dock. Den är uppenbarligen USAs försvar av den unipolära och liberala världsordningen som orsakar destabilisering och konflikter över hela världen. Behöver man verkligen konkretisera ett sådant påstående?
Ryssland är f.ö. på pappret en demokrati. Numera är demokrati så utvattnat att det inte finns någon mening med att prata om annat än papperslappen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Area55
Har du länk/källa till dina påståenden?
Eller är du bara här för att reta folk?
Så korkade påståenden har du väl underbyggt för?
Mer en dina inre röster.
Även jag har uppmärksammat att inte ens grundläggande fakta penetrerar djupen i den här ekokammaren, så jag länkar gärna om du är mer specifik.
Uttalandet om väst stöd för Ryssland är däremot baserat på egna observationer och behöver även kvalificeras ytterligare; den lilla
tänkande delen av väst.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sook
Vi får hoppas kriget slutar fortare än så. Så Ukraina kan börja bygga upp sitt land igen så vi kan åka på semester till Krim i Ukraina.
I så fall har du att se fram emot ett världskrig innan semestern, du förstår väl att det är enda möjligheten för att Ukraina ska få tillbaka territorium?
Citat:
Ursprungligen postat av
Noobermench
Halva världen är isf idioter och det är bra att vi har ett enkelt sätt att se det på...
Mer än halva, utan tvekan!