Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-19, 10:43
  #414793
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av TheNightTripper
Nu förlorade moskoviterna något otroligt mycket mer soldater och fordon och lyckades få en helt sönderbombad by, så vem är bäst militärstrateg?

ukraina skulle ha dragit för typ ett par veckor sen
Citera
2024-02-19, 10:50
  #414794
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Precis det jag skrivit tidigare, självklart att Zelensky kräver att Ryssen lämnar Ukraina, det är därför vi har ett krig i Ukraina.

Vi har krig i Ukraina för att Putin har invaderat. Man kan sätta punkt där. Det verkar rätt motigt för dig att sätta de orden på pränt, det ska hela tiden vridas till på ett eller annat sätt.
Citera
2024-02-19, 10:52
  #414795
Avstängd
Area55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Kraven kanske var orimliga, Putin krävde att NATO skulle lämna Ukraina och NATO trupper/personal skulle hålla sig utanför Ukraina. Samma krav som han fortfarande ställer.


The demands include a ban on Ukraine entering Nato and a limit to the deployment of troops and weapons to Nato’s eastern flank, in effect returning Nato forces to where they were stationed in 1997, before an eastward expansion.

The eight-point draft treaty was released by Russia’s foreign ministry as its forces massed within striking distance of Ukraine’s borders. Moscow said ignoring its interests would lead to a “military response” similar to the Cuban missile crisis of 1962.

Jag får ta upp detta inlägg igen, då du vill tramsa runt i ditt svar.

Vad vill du ha sagt med detta?

Ska jag påstå att solen skiner och det skulle vara relevant.

Ska vi tolka det som att du står på Putin sida och tycker att invasionen är ok.
Citera
2024-02-19, 10:52
  #414796
Medlem
Africagonzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sidlinjen18
Vi har krig i Ukraina för att Putin har invaderat. Man kan sätta punkt där. Det verkar rätt motigt för dig att sätta de orden på pränt, det ska hela tiden vridas till på ett eller annat sätt.

Inte svårt alls
RYSSEN HAR INVADERAT SITT GRANNLAND UKRAINA.
Citera
2024-02-19, 10:55
  #414797
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Equinox800
Nej det är ju allmänt känt i väst att det fanns ett fredsavtal pågång, men Boris med vänner stoppade det.
Googla får du se, finns för alla att läsa.

Otroligt märkligt att det går att få tag på piss-ryzzarnas avtal med Iran om drönarleveranser - men det går inte att få tag på en kopia av det där "avtalet" som du och dom andra ryss-hororna svamlar om.

Ska det verkligen vara så svårt?
Citera
2024-02-19, 11:00
  #414798
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Onyourknee
Ja, Ryssland har och förtjänar hatet från omvärlden, 40 miljoner Ukrainare hatar landet som pesten. Förtroendet för diktaturen Ryssland är i det allra närmaste obefintligt och kommer att så vara en lååång tid framöver. De som fortfarande har affärer med naturtillgångar hos ryssen gör nog bra affär tilllåga priser då Ryssland behöver varje rubel för sin överlevnad.

Det "roligaste" är väl att piss-ryzzarna står i stats-tv och fabulerar om att relationerna, inte minst med Ukraina och det Ukrainska folket ska gå tillbaka till det normala, bara dom har vunnit kriget (och våldtagit, lemlästat och tagit död på ytterligare ett par hundra tusen ukrainare).

Det är ju så jävla efterblivet att man får hjärtklappning.

Piss-ryzzen är så jävla värdelös i sitt tänkande att han inte fattar att dom kommer att vara hatade i decennier. Förmodligen längre än mannaminnet.
Citera
2024-02-19, 11:04
  #414799
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam
https://twitter.com/JayinKyiv/status...84772580020233

Citat:
All signs pointing to another Russian jet having just been shot down in Russian occupied Mariupol.

If so, it's the 5th in 3 days.


Vänta ni bara. Snart plockar ryzzen fram superstridsplanen från första världskriget. Där piloten sitter och släpper bomber från förarbrunnen. Det står flera tusen av dem i uppvärmda bergrum i Ural.
Citera
2024-02-19, 11:10
  #414800
Medlem
Jack.Elams avatar
Då verkar vi vara uppe i 6 plan på 3 dygn.

https://twitter.com/NOELreports/stat...14610300764553
Citat:
Well. That was quick.

The Ukrainian Air Force confirms the downing of a Su-34 and Su-35S in the eastern direction.

Within 3 days, 4 Su-34's and 2 Su-35's are now claimed to be shot down.
Citera
2024-02-19, 11:12
  #414801
Avstängd
Area55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ABanderas68
Det "roligaste" är väl att piss-ryzzarna står i stats-tv och fabulerar om att relationerna, inte minst med Ukraina och det Ukrainska folket ska gå tillbaka till det normala, bara dom har vunnit kriget (och våldtagit, lemlästat och tagit död på ytterligare ett par hundra tusen ukrainare).

Det är ju så jävla efterblivet att man får hjärtklappning.

Piss-ryzzen är så jävla värdelös i sitt tänkande att han inte fattar att dom kommer att vara hatade i decennier. Förmodligen längre än mannaminnet.

Det är nog ganska normalt tänkt, ur ett ryskt perspektiv.
Ryssar föreställer sig framtiden, som när de har befriat sin ryska medborgare. Ryssland är de som är de goda och slåss mot Nato, Väst, pedofiler, HBQT, könskorrigeringar av barn m.m. m.m.
Ukraina styrs av nazister.
Ukraina var på väg att anfalla Ryssland.
Nato skulle placera kärnvapen i Ukraina.
Man räddare den rätta tron, den rysk-ortodoxa kyrkan. Inte minst detta är viktigt! Tro det eller ej, men så är det.

Allt detta har soldaters offrats för, för att uppnår frälsning, rening från allt ont i väst.
Detta kommer Ukrainas befolkning för alltid vara Ryssland tacksam.
Väst är onda och vad de tycker bryr man sig inte om. Vi & De.

Vad som är märkligt i denna soppa, är hur det sitter svenskar(?) i Sverige(?) och hyllar detta spektakel.
Det finns de som sprider det ryska narrativet om hur god Putin är. Han som ville fredsförhandla!
Dessa människor (?) är det mest skrämmande i detta.

Jag sätter (?) för;
1. Är de svenskar?
2. Sitter de i Sverige?
3. Är de botar?
Citera
2024-02-19, 11:12
  #414802
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SC430
Nu vet vi varför Zelinski bytte ÖB den tidigare ville retirera tidigare från Avdijka vilket de borde ha
gjort med en samlad o bra reträtt där de sett till att hålla ett väderstreck öppet.

Zelinski är inte särskilt smart militärstrateg
Som det geopolitiska/militästrategiska snillet Putin vars omnipotens dränerar diktaturen på sin förtryckta befokning?
Citera
2024-02-19, 11:13
  #414803
Avstängd
Area55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam
Då verkar vi vara uppe i 6 plan på 3 dygn.

https://twitter.com/NOELreports/stat...14610300764553

Det måste vara friendly fire?
Inte skulle Ukraina riskera sin Patriotsystem för att plocka ner några enstaka ryska jaktplan?
Citera
2024-02-19, 11:15
  #414804
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av DeekinTT
Flera källor säger att väst stoppade Ukraina från att förhandla fram ett fredsavtal. Ryssland och Ukraina var på god väg men ledare från väst övertygade Zelensky om att avbryta förhandlingarna. Förmodligen för att de ville tjäna pengar på kriget.

En jäkla tur att det avtalet inte skrevs under. Flera (samma?) källor hävdar att avtalet innebar att Ukraina skulle avträda alla områden som Ryzzland ville ha, inklusive Kiev och Lviv, vidare skulle Zelensky och hela hans stab arkebuseras, medelst nackskott. Sen skulle Ukraina betala krigsskadestånd till Ryzzland för att täcka alla kostnader de hade haft för att föra kriget, fram till dess. Ukraina skulle vidare lova att sluta prata ukrainska och alla barn skulle föras till ryzzland så att de skulle kunna uppfostras till goda soldater och våldtäktsoffer/prostituerade. Har jag glömt något?

Edit; Just, dessutom skulle bord bokas på de allra bästa restaurangerna i Kiev, så att ryzzka officerarna äntligen skulle få användning för sina paraduniformer.
__________________
Senast redigerad av ABanderas68 2024-02-19 kl. 11:18.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback