Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-02-19, 14:42
  #1
Medlem
Kjeld Hougaard arbetade i decennier på Malmö Allmänna Sjukhus, var neurolog, hade danskt påbrå och talade bruten svenska:
http://www.medicinhistoriskasyd.se/s...um=10&pid=5399
Han var inte någon speciellt duktig läkare utan fick ljuga sig fri efter diverse anmälningar. Han lierade sig med de regerande socialdemokraterna och utnämndes till chefläkare trots total avsaknad av meriter, eftersom de ville ha en nickedocka som gjorde som han var tillsagd. I slutet av 1990-talet fick han sluta som chefläkare p g a visad olämplighet, blev tilltagande alkoholiserad och var ibland full under arbetstid. Han kom i klorna på denne yrkeskriminelle bedragare:
(FB) Bedragaren m m Peter Kamath
och togs i bruk som ‘kran’ för narkotika. Till slut blev det så illa att han cyklade till Stadsmissionen för att rekrytera missbrukarpatienter och erbjuda dem att köpa droger. 2006 kom torsken och Hougaard fick svara för sina brott, gjorde ett deal med ansvarsnämnden och sossarna och fick gå i landsflykt med legitimationen intakt, sparkades ut ur Sverige men skall ha varit verksam i Burma:
https://www.sydsvenskan.se/2006-08-3...usk-med-recept
https://journals.sagepub.com/doi/abs...33102412457092

Har någon kommit i kontakt med denne osmaklige figur och vad sysslar han med idag? Det skall noteras att det finns en annan Dr Kjeld Hougaard, tydligen en duktig och icke-kriminell ortopedkirurg i Aarhus, han är INTE identisk med den fuskande Malmö-neurologen.
Citera
2022-02-21, 14:34
  #2
Medlem
Jag har träffat denne person under tidigt 90-tal, han ha supit redan då men klarade jobbet OK, fungerade som en neurolog-konsult som drev omkring och besökte patienter runt om på sjukhuset. Efter att han blivit rejält alkad skickades han till Asien som del av ett hjälp-projekt, gulingarna fick ta risken tyckte dom. Men han kom hem igen, söp hemskt och blev avstängd från läkartjänsten. Det han torskade på var recepten till knarkarna och alkisarna. Om han lever idag sitter gamle KH kanske i en solstol på Burma, med dagens första G&T i handen, och flabbar rått när han betänker situationen i Malmös sjukvård idag.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback