Citat:
Ursprungligen postat av
Mylstrupidius2
Läste i tidningen om en arvinge som fick betala 30 000 kr i begravningskostnader. Dödsboet hade skuldsanering. Kommunen hade beviljat att stå för begravningskostnader. Dock hann inte arvingen betala för begravningen innan Kronofogden knep pengarna. Arvingarna har nu förlorat i rätten. Betalade för sent, borde betalat snabbare blev rättens dom.
Hur sjutton är detta möjligt? I så fall tänker jag. Har ni en anhörig med skulder som arv, släpp allt. Låt kommunen ta hand om allt, begravning och tömning av lägenhet. Riskera inte att detta händer.
Ja, det låter märkligt. Det är ju alltid dödsboet som ska betala begravningskostnaderna. Finns det inte tillräckligt med pengar i dödsboet till en begravning så söker man om ekonomiskt bistånd till den, upp till en viss summa.
Problemet är ju att begravningsbyråerna är otroligt snabba på att skicka ut fakturan och i mitt fall så hann det komma två påminnelser också men vi hade kontakt med begravningsbyrån hela tiden så det var lugnt. Det tar ju ett tag innan dödsboanmälan/bouppteckning är klar. Vi fick till och med rådet från kommunen att inte betala begravningen själva utan att begravningsbyrån får vänta.
Det tar ju väldigt långt tid innan ett ärende går till KF så nånting felar ju här. Kommunen är väldigt hårda på att man inte får betala andra skulder förutom begravningskostnaderna så kanske det är ngt sånt som hänt?
Eller så blev begravningen väldigt dyr och då får man som anhörig stå för mellankostnaderna själva.