Citat:
Ursprungligen postat av
Laszlo Kovacs
En kul liten tangent här är att spekulera i vilken inverkan koffeinet fick när det nådde Europa. Kaffe och te hade blivit populärt i England bara nåt decennium innan Newton gjorde sina genombrott. Slump?
Måste ju finnas ett samband. :-)
Newton brukar annars förekomma i diskussionen om personer som eventuellt var oumbärliga för utvecklingen. Hade hela tidslinjen rubbats om han hade strukit med i den stora pestepidemi som drabbade England, eller är det till och med så att han inte hade gjort sina upptäckter utan den påtvingade isolering den skapade?
På sistone har trenden varit att nedbetona individer ("genier") och påpeka att någon annan hade kommit på det vid ungefär samma tidpunkt istället, och även om det är en bra huvudregel kan man alltid tänka sig undantag. Newton var en av den vetenskapliga revolutionens giganter och den industriella vilade som sagt direkt på den.