Citat:
Ursprungligen postat av
xxi
En bonus i länken ovan är varför vita ofta förnekar att de är priviligierade. I kort att de blir defensiva och hellre tror att de förtjänar bra saker än att de får dem för att de är vita:
Det är ingen bonus, det är en tanke-vurpa.
Det stämmer inte. Det stämmer, men det är befogat att vara defensiv.
Det är som att jämföra apelsiner med gummistövlar.
Vita blir defensiva för de
personligen inte är priviligierade.
Bonusen du pratar om är dock inte baserad på en individuell standard, utan den berättar statistiken för en etnisk folkgrupp. Mellan flera länder. Mellan flera olika kulturer.
90% av individerna inom den vita etniska folkgruppen tar dessutom inte del av de privilegier "de är infödda i".
Däremot så ingår dessa individer i en folkgrupp/kultur/samhälle som faktiskt försöker förbättra sitt land, istället för att tänka på sig själva och låta allt annat brinna.
Det blir således fel, argumentet är högst manipulativt, felaktigt och det är argument som dessa som gör att hatet frodas.
ps.
Jag har flertalet gånger fått "kalla handen" av myndighetspersonal - samtidigt som mina lagstadgade rättigheter åsidosätts så får en utlänning den hjälpen jag vart neka, pga sitt namn.
J
ag ska betala min vård, jag får betala mina resor... men utlänningar får gratis vård och de får gratis färdtjänst, trots att de saknar funktionshinder. osv osv osv osv osv