Citat:
Ursprungligen postat av
watangSkilleSbeeS
jag trodde också det först. att jag hade köpt riktiga aktier med ett unikt nummer på. Oj vad fel jag hade.
Du som använder börsmäklare har fått dig IOU's/spökaktier/syntetiska aktier... Det kan vara tjugo personer som äger samma "aktie" på en och samma gång när de inte är registrerade i ditt namn utan på en depåbank. sinnesjukt.
Det är förövrigt illegalt för företag att säga till sina investerare att registrera aktierna de köpt. För då faller hela scammen med börsmäklare.
De flesta tycker det är bättre med förvaltarregistrerade aktier efersom man då får betalt direkt när man säljer istället för att vänta två dagar på pengarna.
Vill man belåna sina aktier så är värdepapperskonto hos Euroclear heller inget alternativ. Ingen bank går med på belåning om de inte kan sälja aktierna om man blir överbelånad t ex.
Man får också lägre courtage om banken kan "internhandla" mellan olika kunder eller helt "internhandla" med mäklarens eget förråd av aktien.
Att någon större bank skulle ha bara 1 aktie för 20 ägare tvivlar jag starkt på. Det handlar nog snarare om små differenser på marginalen. Om tant Agda köper eller säljer 5 aktier bryr man sig kanske inte om att justera totalinnehavet hos VPC. Det lär väl gå ganska jämnt upp med små köp- och säljordrar.
Men visst, har du en källa på det du påstår om "20:1" så lägg gärna upp den här.