Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-01-28, 18:33
  #1
Medlem
feemaxxxs avatar
Kommer 6 nya glassar enligt Expressen
https://www.expressen.se/alltommat/a...maker-fran-gb/


Cornetto Soft Cookie and Chocolate
Mjukglassnyheten från 2021 får i år smak av bitar av chokladkaka, krämig choklad, vaniljglass och chokladsås

Salty Licorice, Strutglass med vaniljglass med inslag av saltlakritsbitar.

Magnum Remix
vaniljglass med virvlar av rostad mandel. Glassen är doppad i vit choklad med hackade mandelbitar och därefter doppad till hälften i mjölkchoklad.


Snowflake
iLla våffla fylld med vaniljglass som är täckt av kakaoöverdrag och toppad med prinsessorna Elsas och Annas karaktäristiska snöflinga.


Sandwich Duo Milk Chocolate and Pear
Choklad- och päronglass med små chokladbitar



Vad tror ni, top eller flopp
Citera
2022-01-28, 18:39
  #2
Medlem
Magnumen och sandwichen kan jag nog tänka mig att testa. I övrigt blev jag inte jättefrestad.
Citera
2022-01-28, 18:40
  #3
Medlem
welcometorealitys avatar
GB Sandwichen blir nog en flopp
__________________
Senast redigerad av welcometoreality 2022-01-28 kl. 18:57.
Citera
2022-01-28, 18:42
  #4
Medlem
BekraftadNegers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
GB Sadwichen blir nog en flopp

Den är för sorgsen?
Citera
2022-01-28, 18:43
  #5
Medlem
feemaxxxs avatar
Vad jag tycker tror:

Cornetto Soft Cookie and Chocolate. Lite tråkig och känns för mainstream. Tror inte att den kommer bli så populär-


Salty Licorice, En glass som kanske inte säljer jättebra, men kommer att få en trogen skara av köpare som verkligen diggar den. Om den är god eller inte får vi se. Ibland smakar lakrits bäähh tillsammans med glass/chocklad osv. Beror verkligen på sammansättningen.

Magnum Remix
Tror inte att den kommer att gå så bra. Visst kommer den sälja bra i början till Magnumälaskare, men den kommer nog att falla i glömska rätt snabbt.

Snowflake
Killar kommer ej köpa denna, endast småflickor. Kan tänka mig att den smakar sött och sliskigt utan en defenierad smak. Anna/Elsa populäriteten har väl gått ner redan. Glassen kommer 7 år för sent.

Sandwich Duo Milk Chocolate and Pear: Den som jag tycker låter mest intressant. Men samtidigt vet vet jag inte om det var nödvändigt med chokladen, den sitter ju även i sandwichen själv. endast päron hade varit bättre. Hellst hade jag sett VIT choklad och päron tillsammans.
Citera
2022-01-28, 18:44
  #6
Medlem
welcometorealitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BekraftadNeger
Den är för sorgsen?

Man kan ju testa den sen, men originalet är en klassiker...
Citera
2022-01-28, 18:47
  #7
Medlem
constants avatar
Får lite vårfeeling. Nya glassar och coronan på väg bort. Kanske livet börjar nu igen?!

Det första att testa får bli Salty Licorice, låter inte helt fel, även om jag redan nu antagligen kan säga att det var för lite salmiak och för mycket lakrits i.
__________________
Senast redigerad av constant 2022-01-28 kl. 19:01.
Citera
2022-01-28, 18:50
  #8
Medlem
Eponumoss avatar
Varför är snöflingan lila?
Prinsessorna Margaretha, Birgitta, Desirée och Christina vet jag vilka de är, men vilka är Elsa och Anna?
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Man kan ju testa den sen, men originalet är en klassiker...
Han skämtar med dig för att du inte klarar av att stava till smörgås.
Citera
2022-01-28, 18:52
  #9
Medlem
Cindells avatar
Sandwich Duo Milk Chocolate and Pear såg nommig ut. Den kan jag tänka mig testa.
Citera
2022-01-28, 18:53
  #10
Medlem
VoktorDodkas avatar
Jag är svag för lakritsglass, hoppas den är en hit, ska provas i vilket fall.
Citera
2022-01-28, 18:54
  #11
Medlem
Majasmokers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BekraftadNeger
Den är för sorgsen?
Han förstod inte

Jag inser att jag har en massa att prova men päron 🍐 är ett vågspel. Ibland toppen, ibland bara kemiskt.
Citera
2022-01-28, 18:56
  #12
Medlem
welcometorealitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eponumos
Han skämtar med dig för att du inte klarar av att stava till smörgås.

Haha jag såg detta nu, tangentbordet hängde inte riktigt med, jag funderade lite vad som menades med sorgsen? hehe...
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback