Citat:
Ursprungligen postat av
Jakadofski
Du verkar veta mycket. Tror du att Gaia dvs vår planet är ett väsen som går att kontakta? Bara en undran om vår planet är gudomlig som gnostikerna menar? Det tilltalar mig iallafall och blir mer greppbart.
Du, vi och planeten är ljus i form. Ja planeten är en logos, en "person" likt galaxen, likt dig, och ett träd (etc)
Det är ett nätverk av ljus. Och det ljuset, det du egentligen är utanför din kropp är ren kärlek (energi). Odödlig, oändlig, du är 3, Gud är 9. Du är "9". Allt Gud är Vi, allt liv av ljus. "internet". Vibrationerna av ljus är allt vi upplever som fysiskt och fysiska objekt likt vår kropp, men allt är skapat av vårt kollektiva medvetande som är allt ljus i oändligheten (9= Gud). Regnbågens färger, siffror. Samma sak.
Döden är en illusion. Du är vid medvetande utanför din kropp.
Siffror är bara en symboler, för frekvenser.
Det finns världar/planeter med civilisationer i galaxens inre del som existerade miljontals år innan den här planet ens stelnat. Människor. Universum är tvärtom än vad allmänheten fått lära sig, fullt av liv. Nazisterna hade bättre tro på det än den "moderna människan", Och här är vi idag, med Mcdonalds och "wage slavery" Folk trodde dom vann ett världskrig. SS sa hold my beer i två år efter 1945. Ett ess i rockärmen när allmänheten lämnat gårdagens nyhet.(WW2) Både innan på och utanpå planeterna. Vilket den svenska staten känt till sen. Alltid. Det är en sak att vara rik, en annan att vara av blod.
Som svar på din fråga, det går att kommunicera med planeten, fast inte som du tänker dig. Men du kommer veta allt det där om några år. Det fina med att leva idag, "
hej då kansas wagie".