Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-01-24, 00:14
  #13
Medlem
skoputss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av parabolan79
stämmer bra det, jag gick bara gymnasiet men det förändrar inte det faktum att jag endå är ekonomiskt oberoende och inte behöver oroa mig för framtiden, jag jobbar så mycke eller lite jag vill och med något jag tycker är förbannat roligt.

men jag vet att grabben är tvungen att leka skola i deras jävla skitskola terminen ut för att bli av med soc, det är ju lixom det som jag ställer mig frågan till rimligheten i.

Omhänderta någon som har en termin kvar av skolplikten, när grabben mår bra, är skötsammare än jag någonsin varit, fungerar bra socialt och har bra med kompisar. har bara lessnat på skolan och jag förstår honom fullt ut och stöttar honom helt i det igentligen, men nu måste vi lossas att den är viktig i ett halvår för att inte han ska bli behandlad värre än om han var en kriminell knarkare som rånade folk som hobby.

Du ska stötta honom att gå till skolan, annars gör du honom en björntjänst! Om du bryr dig om din son, hjälp honom att gå till skolan. Belöna honom för det. Släpp ditt eget och tänk lite längre vad som är bäst för sonen. Du förstör för honom nu!
Citera
2022-01-24, 00:15
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TrollStrategen
Alla ni som svarar i tråden, röstar ni möjligen socialdemokratiskt och bär batikplagg?
Nej. Faktiskt inte. Det var nog snarare din förutbestämda åsikt som du gav uttryck för. Jag gillar ordning och reda. Vi har skolplikt i Sverige och då ska föräldrarna se till att barnen kommer till skolan.
Citera
2022-01-24, 00:23
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Citatparasiten
I Sverige har vi skolplikt. Man kan inte låta barnen stanna hemma bara för man tycker den kommunala skolan är inkompetent. Nu får du stå ditt kast och bli hånad och förlöjligad av olika soctanter. Din datornörd till son kommer bli behandlad som en bitch om han sitter i ett hem med aggressiva ADHD blattar.

Det tror jag säkert att han skulle bli eftersom han är åt helvete för snäll och saknar erfaranheten av att slåss på riktigt, det är lixom ett ganska självklart resultat av att inte vara en aggressiv kriminell idiot. Även om han både är ganska stor och rent tekniskt faktiskt hyffsad på att slåss eftersom ja ivf. fått honom å träna savate 4år, eftersom jag själv håller på med det sedan 24år tillbaka. men han skulle förmodligen få spö så det räcker av vilken kicker som helst för det är en annan sak att slåss på riktigt och det tror jag helt ärligt inte att han någonsin gjort, men det kan jag inte riktigt se något fel i heller.

Skolplikt i all ära men jag ifrågasätter hur det kan vara ett proportionerligt agerande att omhänder ta någon pga. den när det handlar om en termin innan den upphör.
Kommer få slicka röv på soc ett halvår innan jag kan be dom fara åt helvete å grabben kan få återgå till att göra va han har lust med resten av livet.
Det betyder inte att det skall få gå till på det viset, det är fullständigt orimligt.
Citera
2022-01-24, 00:37
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av parabolan79
Det tror jag säkert att han skulle bli eftersom han är åt helvete för snäll och saknar erfaranheten av att slåss på riktigt, det är lixom ett ganska självklart resultat av att inte vara en aggressiv kriminell idiot. Även om han både är ganska stor och rent tekniskt faktiskt hyffsad på att slåss eftersom ja ivf. fått honom å träna savate 4år, eftersom jag själv håller på med det sedan 24år tillbaka. men han skulle förmodligen få spö så det räcker av vilken kicker som helst för det är en annan sak att slåss på riktigt och det tror jag helt ärligt inte att han någonsin gjort, men det kan jag inte riktigt se något fel i heller.

Skolplikt i all ära men jag ifrågasätter hur det kan vara ett proportionerligt agerande att omhänder ta någon pga. den när det handlar om en termin innan den upphör.
Kommer få slicka röv på soc ett halvår innan jag kan be dom fara åt helvete å grabben kan få återgå till att göra va han har lust med resten av livet.
Det betyder inte att det skall få gå till på det viset, det är fullständigt orimligt.

Den där "savate" dansen är värdelös i en riktig fajt.

Vi vänder på det då. Det är BARA en termin. Han har resten av livet på sig att spela datorspel. Det är inte tanken att du ska låta din son sätta reglerna. Det är din uppgift att tvinga fram struktur och rutiner. Han är fortfarande i sina formativa år. Om han växer upp med inställningen att han kan göra som han vill, när han vill och hur han vill kommer det sluta väldigt illa för honom som vuxen. Det är inte så det funkar. Kanske för dig som har eget och är ekonomiskt oberoende. Men vill du verkligen ha en son som är beroende av dig och suger på din tutte resten av livet?

Vill du vara en vän eller en far?

Du kommer inte alltid vara där för honom. Du gör honom en björntjänst om du skämmer bort honom. Gör honom till en kapabel man istället. Någon som gör saker som "måste" göras även om det inte alltid är så kul.
__________________
Senast redigerad av Citatparasiten 2022-01-24 kl. 00:41.
Citera
2022-01-24, 00:51
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AdMortem
Föräldrar ska inte kunna styra och ställa och isolera barn från samhället eller hålla dem från skolan. Missförstå mig rätt, jag var själv hemmasittare. Det jag kan lova är att jag definitivt anser att föräldrarna har ansvar i att så länge barnen inte utsätts för grövre mobbning eller fara för väl och ve i skolan, ska ungarna dit. Folkbildning och utbildning är viktigt. Mina skäl var väl ganska starka för att skolvägra men jag finner det absolut väldigt märkligt att min egen generation samt 70-talisterna lyckats självutveckla sig genom livet såpass mycket att vi står med en hel generation skärmungar som vägrar gå till skolan.

Jag hade klippt alla kablar. Fine, om barnet hade mycket goda skäl till att undvika skolan och istället studerade hemma, det hade funnits en diskussion då. Men ur min synvinkel är du bara en i raden av vuxenbebisar som förvägrat ditt barn en riktig förälder. Kanske gick jag inte själv till skolan men fostrade syskon gjorde jag och för att få resultat sätter man krav. Det är då det går bra för dem hur än de nu ramlar ut i livet vid vuxenlivets inledning. Inte många dagar som hade hunnit gå innan datorn rykt. Ditt arbete är inte en ursäkt för att ditt barn ska förstöra hälsan. Stillasittande är mycket skadligt särskilt när kroppen utvecklas och behöver rörelse och tyngd för optimal utveckling och uppbyggnad av skelett etc. Ditt arbete är inte en ursäkt för att ditt barn ska missa grundläggande social utveckling av essentiell betydelse såsom att umgås med det motsatta könet, lära sig samarbeta med skolkamrater och övriga personer som inte är självvalda liksom nätverka och öka sin sociala kompetens, något som lägger grunder för välmående för resten av livet. Ditt arbete är inte heller en ursäkt för att du ska kringgå dina skyldigheter som förälder. Till din son är du inte anställd eller kollega utan pappa. Ditt yrkesliv är inte aktuellt i diskussionen kring ditt barns bästa.

Han umgås alldeles förträffligt med sina klasskompisar efter dom slutat skolan, ibland kommer dom hem till oss eller så är dom nån annan stans, dom är ett gäng på 4-5grabbar som hängt ihop några år och har samma dataintresse, löjligt skötsamma killar som inte super å slåss hela gänget, men det kan ju vara bra grabbar endå. Inte direkt som jag levde mitt liv i hans ålder, MIG skulle dom utan tvivel haft grund att omhänderta för jag både söp och var ute å slog ned folk både med och utan anledning när jag var 14-16år, men det var det ju ingen skola eller soc-kärring som visste, för jag bodde i med mina båda föräldrar och hade 100% närvaro i skolan. alltså a GOOD KID... han som är skötsam på riktigt, har skötsamma kompisar och inte gör något olagligt eller super men lessnat på skolan.. BAD KID omhändertagas...

jag är 45 nu och har varit skötsam å snäll datanörd i 25år, men innan dess var jag allt det jag verkligen hoppas att min son aldrig skall bli och gjorde allt jag hoppas att han aldrig kommer ens vilja göra. Men socialtjänsten börjar tydligen tycka att det är fel liv att leva, alltså är deras lösning LVU och in på snabbkurs i knarkande och kriminalitet för det har jag missat att lära honom. Istället för att lämna grabben i fred, låta honom leva livet som han vill, umgås med sina kompisar och sköta skolan hur fan det passar oss eftersom skolan kan tillföra något annat än att vara ett irritationsmoment just nu, han får läsain högstadiet efter sommaren lika mycke oavsett hur mycke eller lite han går till den kommunala skitskolan resten av denna termin.

Nä sovdax, nu har jag klagat tillräckligt på staten idag, imorgon skall jag arbeta åt desamma och le å vinka åt idioterna medans jag arbetar med att driftsäkra det nya it-systemet för digital kommunikation mellan kommuner och regioner, rätt man på rätt plats, tänk vad en missnöjd rättshaverist skulle kunna ställa till med på lång sikt under ett sådant project, tur att det inte finns några sådana där jag jobbar...
Citera
2022-01-24, 00:52
  #18
Medlem
Om man lyssnar på dig så förstår man att du är en jävligt dålig förebild trots att du själv ser dig som mer än andra.
Skolan är bra för lärande, för att lära sig socialt samspel, ta ansvar, att växa till sig.
Du verkar ha missat den biten men beröva inte grabben det.
Hela inlägget handlar om dig trots att frågeställningen är gällande din son.
Citera
2022-01-24, 01:09
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Casual-Culture
hhmm det låter ju ganska sjukt om det stämmer. Socialen kan väl inte omhänderta barn så länge hemförhållanden är bra så var det förr iallafall.
Så har det aldrig varit. Har föräldrarna inte fixat att få barnet i skola så har socialtjänsten kunnat kliva in med LVU. På artonhundratalet var det säkert annorlunda, men inte på den här sidan 60-talet i alla fall.
I svenska samhället anser man att utbildning är en rättighet och därför har vi skolplikt så att alla barn kan få den där utbildningen.
Citera
2022-01-24, 01:17
  #20
Medlem
skoputss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bratis
Om man lyssnar på dig så förstår man att du är en jävligt dålig förebild trots att du själv ser dig som mer än andra.
Skolan är bra för lärande, för att lära sig socialt samspel, ta ansvar, att växa till sig.
Du verkar ha missat den biten men beröva inte grabben det.
Hela inlägget handlar om dig trots att frågeställningen är gällande din son.

Detta. Stötta sonen att bege sig till skolan, och gör det helhjärtat. För hans skull, inte för din.
Citera
2022-01-24, 02:17
  #21
Medlem
AdMortems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av parabolan79
Han umgås alldeles förträffligt med sina klasskompisar efter dom slutat skolan, ibland kommer dom hem till oss eller så är dom nån annan stans, dom är ett gäng på 4-5grabbar som hängt ihop några år och har samma dataintresse, löjligt skötsamma killar som inte super å slåss hela gänget, men det kan ju vara bra grabbar endå. Inte direkt som jag levde mitt liv i hans ålder, MIG skulle dom utan tvivel haft grund att omhänderta för jag både söp och var ute å slog ned folk både med och utan anledning när jag var 14-16år, men det var det ju ingen skola eller soc-kärring som visste, för jag bodde i med mina båda föräldrar och hade 100% närvaro i skolan. alltså a GOOD KID... han som är skötsam på riktigt, har skötsamma kompisar och inte gör något olagligt eller super men lessnat på skolan.. BAD KID omhändertagas...

jag är 45 nu och har varit skötsam å snäll datanörd i 25år, men innan dess var jag allt det jag verkligen hoppas att min son aldrig skall bli och gjorde allt jag hoppas att han aldrig kommer ens vilja göra. Men socialtjänsten börjar tydligen tycka att det är fel liv att leva, alltså är deras lösning LVU och in på snabbkurs i knarkande och kriminalitet för det har jag missat att lära honom. Istället för att lämna grabben i fred, låta honom leva livet som han vill, umgås med sina kompisar och sköta skolan hur fan det passar oss eftersom skolan kan tillföra något annat än att vara ett irritationsmoment just nu, han får läsain högstadiet efter sommaren lika mycke oavsett hur mycke eller lite han går till den kommunala skitskolan resten av denna termin.

Nä sovdax, nu har jag klagat tillräckligt på staten idag, imorgon skall jag arbeta åt desamma och le å vinka åt idioterna medans jag arbetar med att driftsäkra det nya it-systemet för digital kommunikation mellan kommuner och regioner, rätt man på rätt plats, tänk vad en missnöjd rättshaverist skulle kunna ställa till med på lång sikt under ett sådant project, tur att det inte finns några sådana där jag jobbar...
Okej, då förstår jag lite mer.

Ja, LVU och insatser är direkt skadliga eftersom det innebär att problem klumpas samman och skapar nätverk av bekymmer.
Citera
2022-01-24, 03:00
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av parabolan79
Soc tänker omhänderta min son för att han inte går till skolan, och han går ut 9an till sommaren och då upphör skolplikten för honom. endå hotar begär dom ett LVU på honom den 1a februari om vi inte går med på nån galen "familjebehandling" som dom kallar det för att dom anser att han spenderar för mycket tid framför datorn.

Varken jag eller sonen är kriminella, vi missbrukar eller brukar inga droger, alkohol eller tobak.
Vi är friska, glada och nöjda med livet i störta allmänhet, förutom att vi lessnat på den kommunala skolans inkompetens och totala avsaknad av nytta.

Ekonomiskt så har jag så jag klarar mig livet ut och endå kommer lämna tillräckligt för att han också klarar sig även om han skulle ge fan i att plugga eller jobba något, vilket inte är aktuellt, han kommer läsa in högstadiet efter denna sommar via privatundervisning eftersom det är vad han vill göra. Men först måste vi alltså bli av med socialtjänsten och enligt min advokat så är vi chanslösa i rätten trotts att det enda vi brutit mot är skolplikten.

Så här sitter jag/vi med Två eller snarare Tre val men det tredje är väll inte aktuellt även om vi är förbannat sugna på en sådan "barnslig" lösning bara för att..

Alt1. Gå till rätten och med 90% sannorlikhet förlora och grabben blir omhändertagen enligt LVU och placerad tillsammans med missbrukare och kriminella på nån sunkig instution med en framgångsstatistik uslare än kriminalvården. Alltså inte aktuellt.

Alt2. Le och vinka, "frivilligt" acceptera deras jävla övergrepp på min familj, släppa in några jävla inhyrda "familjebehandlare" som skall lära oss hur man "skall" leva sitt liv och när och var vi skall äta middag och hur mycke "skärmtid" man får ha.Till saken hör att att jag är förfan datatekniker och it-säkerhetsspecialist, jag jobbar 100% på distans nu sedan covid19 dvs. jag sitter kanske 12-16timmar om dagen framför en dator. skall jag där emellan springa å jaga grabben från datorn, hade nån gjort det med mig i den åldern hade jag inte tillhört dom absolut bästa i mitt yrke nu.
Men detta alternativ är ju tyvärr vad jag kommer bli tvingad att välja, och svälja deras jävla skit å ta den röven av jävla kärringarna för att kunna skydda min familj. ivf. tills hans skolplikt har upphört, då åker dom ut och får ta mig till rätten för då är dom chanslösa.

Alt3, Så lockande att bara i ren protest dra på semester ett halvår tillsammans med grabben och surfa i Sydamerika eller nått sådant, så barnsligt men endå så lockande. Men tyvärr så är det rent praktiskt inte bra lösning. Trivs bra hemma i kalla Sverige, covid19 gör det jävligt jobbigt att resa. har hus och företag att ta hand om här i Sverige, men oj vad det skulle vara kul bara dra på surf semester och ringa soc från stranden med videosamtal å förklara att vi tyvärr inte ämnar leka med dom för vi har fullt upp med att ligga på stranden och SPELA COUNTERSTRIKE! hela dagar. lockande en inte värt kostnaden..

Så det blir alt. 2 att svälja all deras skit ett halvår trotts att det enbart kommer inverka negativt på min sons framtid och mående, men deras andra lösning skulle vara förödande för hans framtid. ryckabort honom från familj och alla kompisar och ett riktigt bra hem.
Är det vad vi har socialtjänst till idag, förstöra livet för skötsamma människor som har det bra och alldrig skulle behöva ha med dom att göra, vi varken vill eller kommer någonsin behöva deras hjälp eller pengar, endå skall dom försöka göra socialfall av sonen.

Men när detta är över så åker den vita hatten av efter över 20år som yrkesverksam ethical-hacker och jobb som it-säkerhetskonsult åt en stor del av Sveriges myndigheter och massor av företag i alla storlekar.
Det här var mening som ett inlägg för att ifrågasätta hur soc kan använda lvu på orimligt vis. tänk vad en människa med min bakgrund och kompetens skulle kunna bygga under de kommande året eller åren medan han eller hon utför det arbete jag göra, om den människan hade onda avsikter och ett brinnande behov av slå tillbaka mot den stat som gett sig på hans/hennes familj.
Tur att jag inte är eller sådan illasinnad människa..... för de skulle kunna sluta jävligt illa... fan att man skall vara så snäll........

Jag kommer utkämpa min strid politiskt då jag för tillfället är aktiv kommunalpolitiker också, dom släpper tydligen in vilka galningar som helst hos sossarna, det parti jag en gång trodde stod för medborgliga fri och rättigheter, och blev kommunalpolitiker för, nu skall ja kanske få någon nytta av det.

En sak är säker, ingen skall ge sig på min familj utan att stå till svars för det, frågan är bara hur långt man kan komma juridiskt och politiskt, jag skall driva det så långt jag kan den vägen ivf....

Har du problem att förstå att ett barn måste gå ut grundskolan? Varför låter du ditt barn vara hemma om han inte vill gå i skolan?
Citera
2022-01-24, 03:17
  #23
Medlem
Merwinnas avatar
Men - om du har så mycket pengar som du säger, och möjlighet, så är det väl KLART att du ska dra utomlands! När ni kommer hem igen, är sonen för gammal för att omhänderta (i alla fall på de grunderna, alltså skolplikt). VARFÖR stå ut med en invasion av ert hem och ert liv, om ni har ett val? De flesta som får soc efter sig har ju inte det. Och tänk om de ändå skulle slå till med LVU plötsligt och din son faktiskt skulle hamna på en hemsk institution!

Dra utomlands, och se till att din son tar igen eventuella luckor samtidigt, så kan han tenta av dom ämnena när han kommer hem. Med lite fantasi kan du motivera honom att plugga, genom att sätta det i relation till platser som ni reser till och saker som ni upplever. (Fysik och matte blir roligare, om man besökt NASA, engelska blir roligare om man märker att man faktiskt behöver det för att ta sig runt i världen, geografi behöver man för att orientera sig, historia - det finns intressanta historiska platser och muséer att besöka, biologi - djur och växter, kanske något med med medicin...)

Då kommer din son hem och är mycket mer allmänbildad och språkkunnig än socialtanterna!
Citera
2022-01-24, 03:20
  #24
Medlem
Obekvamstamnings avatar
Skolan är rent slöseri med tid för folk med huvudet på skaft. Du gör helt rätt som låter honom nörda med datorer och nisha sig. Jävla kommunist-soc. kärringar som borde fokusera på kaoz skolan istället för att terrorisera skötsamma människor.

Skriv er i en annan kommun eller finland/danmark på pappret, kanske kan vara en lösning?

Hoppas det löser sig.
__________________
Senast redigerad av Obekvamstamning 2022-01-24 kl. 03:28.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback