Citat:
Ursprungligen postat av
Mikroskopet
Fast å andra sidan vet jag inte om religiös vidskepelse vore bättre. Religion om något har väl startat tillräckligt med krig. Av två onda saker kan jag inte välja.
Det eviga argumentet att religion skulle ligga bakom krig! Nej, det är vi människor och människor är krigiska till naturen. Varför är det så svårt att acceptera att krig tillhör verkligheten?
Nej, kvinnor som vi ser, sen kvinnan blev statsminister i Sverige, och tidigare i Australien och Nya Zeeland, kan bara komma med begränsningar av andras liv för att uppnå "trygghet". Kvinnorna där nere har låst in alla människor tills folk slutar dö. Kvinnorna i Sverige vill gå samma väg med utegångsförbud för att uppnå nollvision när det gäller dödlighet. Om vi bara kan begränsa era liv tillräckligt mycket, kommer ni leva för evigt! Hurra för feminismen!
Det blir inga krig med kvinnor vid makten, det blir bara passiv-aggressiv begränsning av allas liv tills folk inte pallar leva längre och tar sina liv och då har man tekniskt sett uppnått den feministiska utopin där:
- Evig frid råder (igen lever och då kan ingen kriga)
- Inga fler våldtäkter (alla män är döda, ingen kan våldta)
- Inga fler våldtäkter (alla kvinnor är döda)
- Inga fler våldtäkter (alla kvinnor är döda och mäns våldtäkt av män räknas inte)
- Ingen patriarkal förtryckande logik
- Alla är jämlika (döda och förruttnade)
- Inga löneskillnader
- 50-50 hushållsarbete (inga hus står kvar och därför inget hushållsarbete)
- 50-50 vab
- Barn är jämställda med vuxna (alla är döda och förruttnade)
- Alla män är äntligen döda
- Ingen kvinna mår dåligt (som död mår man överlag inte alls)
- Glastaket är krossat
- Ingen fisk förtrycks med cykel-metaforer
- Miljön räddas
- Adjö till fossila bränslen, allt drivs på vind, vatten och sol
- Och så mycket mer, men jag som man måste göra min plikt och gå ut och våldta, så jag slutar här