Citat:
Ursprungligen postat av
CalzoneItalia
Bara det att .. låt säga att tex om Elvira startar och så lämnar hon över i en klar ledning till Mona som ska komma in ensam på vallen och skjuta. Då får hon bendaller och skjuter bort sig
Du har mindre nytta av stark åkning på sträcka ett. Då går alla ut tillsammans och det är lättare att hölla högre tempo om du kan ligga i rygg.
Dessutom klabb att ta sig fram och så. Bättre att ha nån som kanske är lite svagare på skidorna men bättre skytt på första.
Linn lär starta om hon inte tappar det fullständigt på vägen om mästerskapet, och Öbergsystrarna avsluta. Det är väl andra som kanske kan vara lite osäker. Inför säsongen låg Anna före, men Mona lär ha gått om nu. Stina har stärkt sina aktier men är inte riktigt ända fram till en plats än.