Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-01-10, 12:25
  #13
Medlem
Sladdarens avatar
Klart att får företaget bidrag, inkl bidrag att lära ut, inkl bidrag för att det begås mycket fel eller går långsamt. Så kan ju diverse lågkompetenta jobb funka. Men vad jobbar dom med i samband med sfi studierna och varför ska de få lön ? I praktikplats ingår ingen lön. Svenska ungdomar kanske känner sig avundsjuk.

De kanske vill meka med bilar medans de lär sig mer svenska och sen skippa resten av alla skolämnen
Har en kompis som hade noll i betyg i de flesta ämnen i grundskolan 1-9an förutom teknik och fysik. Han gick alldrig gymnasiet. Han fick sen en praktik för många år sen hos en mekaniska verkstad med bara 2 anställda. Eftersom han var tokigt intresserad av fordon och bilar i synnerlighet så gick det ju fort för han att lära sig att meka och han är minst lika duktig som en mekaniker som gick minst 3 års gymnasium.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback