Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-01-09, 00:27
  #853
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luvven
Ja, precis.
Hahaha, vadå "precis"? Dom hade den rätta koden, men råkade slå in fel just den här gången.
Är du på allvar så här korkad eller driver du med mig?
Citera
2022-01-09, 00:30
  #854
Medlem
Tavelramskroks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Personen "åkte dit" för att dom av misstag utlöste larmet & vanlig ordningspolis åkte dit.
Annars hade detta kunnat fortgå i åratal.


Jag menar givetvis dig & ett par andra i tråden, som närmast tragikomiskt efterblivet försöker förklara bort allvaret i den här händelsen. Vad trodde du jag menade?

Det var förbannat bra att städerskan åkte dit. Då kan det vara dax att kontrollera samtliga riksdagsmäns städerskor och andra hjälpredor som våra riksdagsmän anlitat.
Jag tor nämligen inte att detta är en engångsföreteelse. Jag är alldeles övertygad om att detta skett förr. Inte bara hos politiker utan även hos höga tjänstemän och chefer.

Överallt tycks det numer finnas entreprenörer som anlitar underentreprenörer som inte alltid tycks vara så noga med vilka dom anställer. Det blev lätt så när den svenska arbetaren skulle konkurrensutsättas.
Citera
2022-01-09, 00:33
  #855
Medlem
Tavelramskroks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Hahaha, vadå "precis"? Dom hade den rätta koden, men råkade slå in fel just den här gången.
Är du på allvar så här korkad eller driver du med mig?

Eller så stod städerskan där med ett gäng koder och råkade då ta fel kod. Frågan blir då till vem den använda koden gick till ?
Citera
2022-01-09, 00:34
  #856
Medlem
Obekvamstamnings avatar
Typiskt champagne-sossar, moraliserar över andra och har själv skitig tvätt i korgen.

Min största fasa just nu är hon vinner nästa val. Kan tänka mig att hon kör ekonomien helt i botten och skyller sen allt på de ovaccinerade ungefär som de kör det nu i kommunstiländerna kanada och frankrike.
__________________
Senast redigerad av Obekvamstamning 2022-01-09 kl. 00:46.
Citera
2022-01-09, 00:35
  #857
Medlem
Aspires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Det verkar inte så krångligt. Det verkar snarare extremt enkelt.
Kan tänka mig att det finns en och annan utländsk "diplomat" som lagt många timmar på att utarbeta en genialisk plan för ett eventuellt statsministermord som nu slår sig för pannan och säger att -Jag har varit naiv och trott att Sverige hade sjukt hög säkerhet efter vad som hände Olof och Anna och nu visar det sig att jag hade ju bara behövt ta med mig en dammvippa som täckmantel för att komma in i huset.
Citera
2022-01-09, 00:35
  #858
Medlem
Luvvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Hahaha, vadå "precis"? Dom hade den rätta koden, men råkade slå in fel just den här gången.
Är du på allvar så här korkad eller driver du med mig?

Du har ju uppenbarligen inte läst vad jag skrivit.
Citera
2022-01-09, 00:35
  #859
Medlem
Sam.Boyds avatar
Slappt. Men det ger en god bild av läget i Sverige när brottslingar som inte ska vara här städar statsministerns bostad.

Rent säkerhetsmässigt så är det hela ett skämt.
Är ganska övertygad om att det skulle varit lätt att fått denne att placera ut lite avlyssningsutrustning.
Citera
2022-01-09, 00:36
  #860
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cornerofhope
Visst, men om någon vill åt statsministern så är det väl överdrivet krångligt att göra det via en städare.
För att dra argumentationen till sin spets så är väl allting i livet överdrivet krångligt för den som ännu inte listat ut hur man ska gå tillväga med precis vad som helst man vill företa sig.
Citera
2022-01-09, 00:36
  #861
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tavelramskrok
Eller så stod städerskan där med ett gäng koder och råkade då ta fel kod. Frågan blir då till vem den använda koden gick till ?

O vad dessa koder är värda…
Citera
2022-01-09, 00:37
  #862
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Niggers
Madam Sadam är mer intresserad att personalen har kollektivavtal än att man anställer illegala invandare. Fy fan vilken vidrig syn vår Statsminister har, som tycker det är ok att anställa illegala invandrare och därav stjäla jobbet ifrån oss Svenskar.

Det korrekta namnet på städfirman verka vara

Ahlholm & Partners Städ & Fastighetsservice AB
Orgnr : 556799-9270

https://www.allabolag.se/5567999270/...hetsservice-ab

Någon som har fått fram fup och domar på VDn skattefiffel?


Det ser ju verkligen inte seriöst ut. Men att han driver bolag trots att han kört med bluffakturor och stoppat pengarna i egen ficka enligt Kammarrätten är helt absurt.
Gift med en Tatjana och ligger i solen när Expressen når honom. Han vet ju iiiiiiiiiiinget han har bara underleverantörer. Skatt fick han betala 600000 då han dömdes. Vem vet om det är en kriminell organisation. Synd att han inte var mer noga för hans bolag kommer att synas i sömmarna.
Citera
2022-01-09, 00:41
  #863
Medlem
Märklig historia detta.

Av erfarenhet från säkerhetsbranschen under många år kan jag säga att inget seriöst säkerhetsföretag skulle släppa in städpersonal i sina lokaler utan registerkontroll.

Att Säpo inte gör detsamma för skyddsobjekt som statsråd är oroväckande minst sagt.
Citera
2022-01-09, 00:43
  #864
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WakeUpWakeUp
Förstår inte dem som gör detta till en skandal, det är det inte så lägg ner med att förstora det. Tycker ändå synd om de som flytt, vissa har inget val än att fly tyvärr pga. diverse anledningar. Världen står i lågor i vissa länder dessvärre. Snälla ni som röstar SD osv, stör inte er på min åsikt, jag vill ändå ha en lagom invandring så att invandrarna som flyttar hit ska ha chansen till ett fungerande liv.
Skulle du kunna tänka dig att själv bo stadigvarande i något av dessa utsatta områden?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback