Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-01-12, 09:41
  #613
Avstängd
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dannbaggen
Du vet att detta är snömös. Vad är smartast, att bygga dyra kärnkraftverk som står och dammar den mesta tiden, eller importera el den 0.5% av tiden när vi behöver?

0,5% skojar du? Jag trodde vi hade vintertemperaturer november-mars.

Det stora misstaget var att lägga ned de 6 reaktorerna. Dessa hade kunnat vara i drift utan några mer omfattande renoveringar tills 2035 enligt producenterna, som Dagens Industri har redovisat för. Det är nu som dessa reaktorer är som allra mest lönsamma, eftersom byggkostnader för dessa har blivit avskrivna.

Självklart kräver ett lands energiförsörjning lång planering, därför borde man i god tid planerat att ersätta de befintliga reaktorerna med nya. Då hade man fått ned kostnaderna samt inte uppstått situationer med elbrist.

Vindkraft kan aldrig bli en lösning på ett land som Sveriges energiförsörjning. Man har försökt med detta i Kalifornien, som har avsevärt bättre förutsättningar för detta än Sverige, men har misslyckats.
Citera
2022-01-12, 09:42
  #614
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dannbaggen
Flashback aldrig nöjd:
1. Klagar: Elpriserna är så höga, vi har underskott och lagt ner vår produktion, jävla kommunist-sossar!

Detta är pga ett mindre stabilt elnät i samband med utbyggnad va vindkraft. Höjda priser i Europa.
Sveriges industri och hushåll har haft en enorm fördel med ett stabilt och billigt elnät.

2. Får förklarat för sig: Vi har rekoerdhöga elöverskott och exporterar 20% av vår produktion

Det är inte riktigt sant. Vi har mer import snarare än export i zonen 4 där vi lider av svåra underskott eftersom eken tillverkas i Norr.
Sedan går viss el via Finland för att säljas tillbaka i Uppsala zone 3.


3. Klagar: Helvete fan, men det är ju stamnätet som inte klarar av överföringen, kommunist-sossar!

Se ovan, elen tar den enklaste vägen med minst motstånd.

4. Minister meddelar: Stamnätet kommer att byggas ut

Det skulle man gjort bra smycket tidigare för att klara elöverföringen på ett allt mer ostabilare elnät.


5. Klagar: Helvete kommunist-sossar, detta kommer bara att leda till ännu högre elpriser!

Ja, eftersom vi går till el från fosil, men fasar ut kärnkraften, i ett allt mer automatiserat samhälle, med ex elbilar.
Dock så kommer mer instabilare elnät leda till högre priser.

Här finns verklig fakta för den som vill läsa på hur det fungerar:
https://www.svk.se/om-kraftsystemet/kontrollrummet/


Tack för länk.
Citera
2022-01-12, 09:43
  #615
Medlem
groovesnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nyus
2-3 kronor/milen för elbil


Vilken jävla lögn!!
Nä, det är sant även för mig. Laddar nattetid då spotpriset är lågt. T ex i natt mellan 23-06 kommer det kosta 25,8 öre plus nätavgift.
Citera
2022-01-12, 09:43
  #616
Avstängd
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ducey10
Priset påverkas även om vi enbart exporterar el också när priserna är skyhöga i europa.

Ja självklart, skapar man en gemensam elmarknad som man har gjort så vill producenterna sälja där priset är högst, vilket driver upp priserna i bla Sverige. Då kan man fråga sig vilket nytta Sverige har av detta systemet som helt uppenbart är riggat för att Tyskland ska komma åt andra länders energiproduktion när de lägger ned stora delar av sin egen.
Citera
2022-01-12, 09:43
  #617
Medlem
ChrisOhoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dannbaggen
- Vi har elöverskott på 20%
- Även om alla bilar i Sverige vore elbilar så skulle det öka vår elförbrukning endast 2-5% max
- Nu mitt i vintern kör jag för 2-3 kronor/milen för min elbil

Var tog du dessa siffror från? Om alla bilar i Sverige var elbilar så skulle elnätet belastas likvärdigt dag och natt mer eller mindre.

Om det är vindstilla och dåligt med nederbörd så lär det dra iväg på laddstolparna, så planerar man inte ett samhälle.

2-5%?
Citera
2022-01-12, 09:44
  #618
Medlem
dannbaggens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jthundera
Nej, du kör inte för 3 kr/milen...

Är detta information till mig, eller?

Min bil drar ca 18 kWh per 100 km.

Min el kostar 1.55 krona / kWh allt inkluderat, alla avgifter och fasta avgifter.

Det blir 27.9 kronor per 100 km. Eller 2.79 kronor per mil.

Hur tänker du?

Citat:
Ursprungligen postat av ChrisOhoy
Var tog du dessa siffror från? Om alla bilar i Sverige var elbilar så skulle elnätet belastas likvärdigt dag och natt mer eller mindre.

Om det är vindstilla och dåligt med nederbörd så lär det dra iväg på laddstolparna, så planerar man inte ett samhälle.

2-5%?

Det finns andra trådar där detta har förklarats utförligt, bland annat hur mycket en bil körs per dag i snitt, hur många bilar det finns och hur mycket det drar i kWh per mil. Fram med räknaren eller sök i de andra trådarna.

Och ja, de allra flesta laddar på natten när vi ändå har alldeles för mycket el.
Citera
2022-01-12, 09:46
  #619
Medlem
Loels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dannbaggen
Du vet att detta är snömös. Vad är smartast, att bygga dyra kärnkraftverk som står och dammar den mesta tiden, eller importera el den 0.5% av tiden när vi behöver?

Kärnkraftverk är bara dyrare i lilla landet Sverige för vi har så hög skatter på det. I en verklig fri marknad är kärnkraft mycket mer konkurrenskraftig än vind/solceller. Pornografi fanns också i Sverige men man bestämde sig att kväva den genom skatter och regleringar, men det skapas fortfarande uti i världen om du inte är medveten om det? Det är samma visa med Kärnkraftverken

Google lite på vilka länder som planerar att bygga ut sin kärnkraft så får du dig en funderare.....varför skulle de göra det om de var dyrare
Citera
2022-01-12, 09:46
  #620
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
O var är det svenska elöverskottet nu?


Det är en vit lögn, vi har elöverskott på årsbasis, men vi kan inte använda den eftersom det inte går att lagra energi i större omfattning.

Tyvärr baserar man siffrorna på dagar vi har full vind och dammar i norr.

Som ni vet så är det inte alltid det är så, därför en sanning med lögn.

Det vi dock hade för var en kärnkraft som ständigt täckte upp de mest instabila perioderna, där av när vi hade dålig vind och tomma magasin.
Citera
2022-01-12, 09:48
  #621
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SkuttCobain
Kanon!
Sprang ut och pluggade in bilen direkt och höjde värmen två snäpp. 2000kw är typ där jag brukar ligga under vintern och man vill inte riskera att hamna under.

Och tack alla ni som bor i lgh samt miljömuppar som hjälper mig att betala min elräkning... det ska firas med en riktigt lång, varm dusch!

djävla parasit. håll nere dina kostnader av princip.
Citera
2022-01-12, 09:49
  #622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dannbaggen
Du vet att detta är snömös. Vad är smartast, att bygga dyra kärnkraftverk som står och dammar den mesta tiden, eller importera el den 0.5% av tiden när vi behöver?


Ja man kan ju fråga sig varför flera länder bygger ut och bygger ny kärnkraft om det ska stå och damma?
Citera
2022-01-12, 09:50
  #623
Medlem
AldoRaines avatar
Hur gör man för att få sponsring av staten? Hade över 3000 kwh i dec
Citera
2022-01-12, 09:50
  #624
Medlem
guderis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dannbaggen
Just nu exporterar vi 2688 MW.

Total produktion är 23832 MW så vi har nu ett överskott på 11.3%, nu är det ju också mitt i vintern så överskottet är något mindre. På årsbasis är det ca 20%.

https://www.svk.se/om-kraftsystemet/kontrollrummet/

Elpriset i Haparanda är ca 21 öre KWh och i Torneå ca 1.20 kronor.

Vilket elområde syftar du på där? Eftersom vi inte producerar elen där den behövs så är ju dessa siffror helt meningslösa.

Där vi har ett elöverskott där är priset också lågt, där vi valt att stänga ner våra kärnreaktorer, där är det elbrist och vi tvingas importera el, och priset är avsevärt högre. Detta är fakta.
Hade vi stängt ner våra vattenkraftverk i norr så hade priset varit avsevärt högre även där.
__________________
Senast redigerad av guderi 2022-01-12 kl. 09:52.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback