Citat:
Ursprungligen postat av
Evil-Bert
Bra, då hoppas jag att du stannar där. För av nån anledning kommer ju folk tillbaka när det börjar knipa
Svenskar har rätt att bo i vårt land Sverige. Speciellt de som arbetat här i hela sitt yrkesliv och betalat skatt skall inte känna att de är en belastning på gamla dar. De är de som finansierat vårt samhälle, även din bristande skolgång som du tyvärr inte lyckats ta del av. Däremot tycker jag när det kommer flockvis med pensionärer från MENA till vårt land för att leva på garantipension, bostadsbidrag och socialhjälp att det skall vara stopp. Dessa har inte bidragit till vårt samhälle och de kommer aldrig att göra det.
Vi som jobbar i Sverige betalar en av världens högsta skatter. I skatten ingår även pengar som vi skall få ut som pension. Några har också privata pensionsförsäkringar om de är privat anställda.
Svenska staten hade ett dubbelbeskattningsavtal med Portugal och Grekland för de svenskar som bor där. Det betyder att Sverige inte skulle dra någon skatt av dessa personer, utan Portugal eller Spanien skulle göra det.
Men dessa länder vill gärna locka till sig rika pensionärer. De drog därför inte skatt på en del av pensionen, de privata pensionsförsäkringarna som privatanställda haft. Det sved i sosse-själen på dåvarande finansministern Sosse-Magda. Hon har därför fått Riksdagen att säga upp dubbelbeskattningsavtalet. Skälet är att det påverkar skattemoralen. Sverige kommer nu att dra 25% SINK-skatt på alla pensionärer i dessa länder. Om Portugal eller Grekland drar egen skatt utöver detta (inte konstigt, pensionärerna bor ju där och har rätt till samma omsorg och service som invånarna), måste pensionärerna tjafsa med Skattemyndigheten och få någon form jämkning.
Men när sosse-packet med Sosse-Magda i spetsen subventionerar elräkningen till Facebook, Google och Amazons datorhallar med 294 miljoner kronor är det fullt OK. Det påverkar inte skattemoralen tycker de. Dessa tech-företag är de rikaste företagen i världen och de betalar garanterat ingen skatt i Sverige. Varför skall de subventioneras?
Jag blir äcklad av detta maktgalna sosse-parti. Hoppas verkligen att det blir byte i höst. Men vad gör oppositionen nu? Vågar de inte opponera mot sossarnas tokigheter? Hur röstade de vad gäller dubbelbeskattningsavtalet?