Citat:
Ursprungligen postat av
Don-Dallas
Hej, jag vet inte mycket om bygg och sånt och behöver därför professionell hjälp med att hänga upp fitnessutrustning i taket som ska klara flera hundra kilos laster.
Problemet är att jag inte har någon aning om vem eller vad jag ska kontakta. Vilken yrkeskategori är det jag söker?
Behöver någon som har erfarenhet av betong och maxlaster och sånt för konsultation och för att utföra själva arbetet med att borra upp och fästa grejerna. Hur hittar man någon som kan göra detta?
Ha sådana vikter i ett tak är nog aldrig att rekommendera. Jag tror inte heller någon snickare vill göra det åt det med tanke på att det alltid finns risk för brak och inte vill bli beskylld. Vanligtvis med sådana fitnessutrustning i gym så är dom fästa i själva balkarna och förmodligen utplanerade under konstruktionen av lokalen i sig. Visst ser man sånt ibland och det går väl alltid att chansa, men jag hade inte rekommenderat det. Jag tror inte heller någon seriös snickare eller plåtslagare hade gjort det heller.
Det är bättre att göra en stålram som är "klämd" mot taket med något som bär upp den från golvet som din maskin/uttrustning hänger i. Då kan man utträkna hur mycket denna ram klarar och går det sönder så blir det iaf inte fasadskador och kan enkelt bytas ut eller repareras.
Hör med en snickare eller kanske plåtslagare för råd