Citat:
Ursprungligen postat av
trazke
Jag är en ganska skeptisk person men vid vårat julfirande igår så filmades något som vi inte kan förklara. Det var heller inget som någon såg med blotta ögat utan samma fenomen fångades av 2 olika mobiler.
Vad som hände var att när våran jultomte kommer in så ser man en liten grön ljusprick som rör sig väldigt ivrigt och snabbt runt tomtens käpp. Detta ljus följer tomten hela vägen in i vardagsrummet där mängder av gröna ljusprickar dyker upp och alla rör sig på samma snabba irrationella sätt inne i vardagsrummet.
Det finns inga fönster som vetter åt det hållet som den första pricken syntes på så ljuset kan inte ha kommit från utsidan av huset och det finns inget annat inomhus som skulle kunna reflektera hela vägen in från entrén till vardagsrummet då det är olika rum.
Och det hela filmades som sagt med två helt olika mobiler från lite olika vinklar så det handlar inte om något mobilrelaterat.
En ganska fin tanke många fick var att vi fick besök av folk som lämnat oss genom åren, t o m min oerhört skeptiska farsa som är något av en machotyp började fundera i dom banorna.
Vad fan var det som filmades?
Tja, alltså ... det brukade ju vara allmänt känt i förtiden, att just julnatten var den natt då förfäderna skulle komma på besök.
Och då gällde det att dels ladda upp med lagom portioner julmat på bordet, som skulle stå orört över hela natten (ofta bröd med smör och en brödkniv, tex och gärna en sup eller två också).
Men man skulle även bädda fint i sängkammaren, och sen själv inte sova där.
Själv skulle man sova på halmen på golvet, tillsammans med alla andra i hushållet.
Sängarna var för de hädangångna.
Sånt fick du något att tänka på inför nästa jul.
Dvs tänk så snopna era anhöriga måste ha blivit när de bestämde sig för att titta in hos er nu i julas, och så fick de inte ens mat och husrum över natten.
Ni bara glodde och försökte Filma dem ... när de var så hungriga och säkert mycket trötta också, efter sin så långa resa bara för er skull.
Nu gäller det att ni gör om, och gör rätt, till nästa julnatt.
Glöm alltså inte att duka fint på bordet innan ni går och sover, sätt fram bröd och julost, kniv och osthyvel, lite julsenap också. Och sen julöl såklart, och några snapsar.
Sen bäddar ni fint, med bästa sänglinnet, och så går ni och knyter er på golvet i storarummet, eller nåt.
Sängkammaren ska vara för bara dem ju.
Men glöm inte att sopa undan i sängkläderna efter dem, för det kan lätt bli lite jordigt bland lakanen annars.
Bara det att ni inte får städa dagen efter, på juldagen alltså.
För det är den dag då arbetsförbudet rådet.
Man får inte ens lov att mata hästen (den ska ha fått finaste havret redan på julafton, tillsammans med julöl och gärna en snaps med, för det gillar ju pållen.
Först på annandag tar ni fram hästen, och då ska ni rida den ordentligt ända tills ni kommer till en norrgående å, som den får lov att släcka sin törst i.
Kika där efter stjärnornas speglingar, särskilt om det är Sirius du ser.