Citat:
Ursprungligen postat av
Sir Dwain
Ja men exakt!
Jag tycker att det till och med är lite roligt av de att de har anammat "let's go Brandon", och jag har verkligen inget problem med att de säger eller skriker det då och då. Men osnyggt i det här fallet.
Sen kan jag väl absolut föreställa mig att det finns de på den andra sidan som med glädje hade utnyttjat en motsvarande situation på liknande vis mot Trump när han var president (fast det hände ju dock inte), men jag tycker ärligt talat att det i så fall inte hade varit riktigt samma sak. Det hade fortfarande varit dåligt och ovärdigt och att störa en grej som är för barnen och så vidare, men i det fallet hade det ju handlat om en president var hela politiska gärning gick ut på att straffa de som inte röstade på honom, Biden har, trots sin relativa uselhet, försökt vara försonande och varit (alldeles för) hövlig och snäll även mot politiska fiender.
De få gånger jag kan minnas där massmedia+ oppositionen drev med trump var nog
1) när komikern stuttering john ringde honom på air force one och låtsades vara senator menendez och ingen på vita huset bad om att få ringa tillbaka till senatorns kontor för att bekräfta att det verkligen var senatorn( det visade sig att Jared kushner bad dem att koppla in samtalet och kringgå vanliga rutiner)
2) När Trump i sitt årliga julsamtal med små barn frågade en flicka om hon verkligen borde tro på tomten ( du är 7 år så du ligger i gränslandet eller hur ?)
3) När Trumpkampanjen öpnade en voter fraud hotline efter valet och de enda som ringde var tiktokare som busringde röstbrevlådan
Men ingenstans kan jag föreställa mig att någon i oppositionen nyttjat någon av sina barn till att lura president Trump att de ska få prata med honom,eller liknande.
Varken dems eller GOP är särskilt bra just nu ,men det är bara ett parti som diskuterar politik i syfte att förbättra människors vardag. Det andra partiet verkar tro att "own the libs" är ändamålet med all politisk verksamhet.
Vill ni ha :
1) En ny bro därför att den gamla inte har underhållts på över 30 år?
2) Mobilt bredband i landsbygden
3) Fri tandvård och sjukvård åt alla seniorer
4) child tax credits ?
Nej...
Vi vill se president Biden i tårar därför att någon busringde och sa
1) Let's go Brandon!
OfT: Jag hoppas att vi slipper se meme-baserade politiker i Sverige.