Citat:
Ursprungligen postat av
god.child
Vad är historian bakom the ashes?
Det kommer från en skämtartikel i en tidning 1882, efter det att Australien första gången vann mot England i ett test. I artikeln står det att engelsk cricket har dött, att kroppen kommer att kremeras, och att askan kommer att föras till Australien.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Ashes_urn
När England sedan skulle spela i Australien sade lagkaptenen att de skulle hämta tillbaka askan. Engelsk media högg på det och kallade turnén för, "the quest to regain the ashes" och så fick matcherna sitt namn.
Hittills har det varit 73 matcher. Australien har vunnit 34, England 33, och sex har blivit oavgjorda.
Det är sista dagen av test två i natt. England ligger över 300 runs efter och 4 slagmän är ute. Deras enda hopp är förmodligen att försöka överleva hela dagen för att nå ett oavgjort resultat.
Här är en video som förklarar sporten.
https://www.youtube.com/watch?v=CQvGpclvakA
Den blir roligare ju mer man vet om cricket. I början säger exempelvis en av gubbarna, "cricket, here in Yorkshire?". Vilket är som om han skulle säga, fotboll, här i Glasgow? Eller något sådant.