Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-02-09, 20:22
  #13
Medlem
Blandar i grädde smör och vitpeppar i fiskbullar med hummersås blir mycket godare.
Citera
2022-02-26, 06:18
  #14
Medlem
Onanikrems avatar
Dafgårds angusbiffar funkar om man pressar i en stor vitlöksklyfta och ett par nypor peppar i gratängen och geggar runt den (när den tinat)

Om man ändå är så lat brukar jag köra på potatisgratäng på påse, och ett par vanliga fryspuckar (gärna Lidls). Billigare och godare, tar max fem minuter längre tid.
Citera
2022-04-04, 21:38
  #15
Medlem
Lidls oxpytt är fin. Men jag köper också delikatessfalukorven och tärnar i lite av den i pytten. Då blir den galet god.

Lidls färdiga chili con carne är också god. Efter uppvärmning så brukar jag skiva i San Marzano mini-tomaterna dom har. Dessa tomater smakar verkligen tomat och inte vatten som Ica och Coops minitomater.

En gammal klassiker är väl också Ravioli med créme Fraiche i.
Citera
2022-09-14, 23:02
  #16
Medlem
Vattenfyllds avatar
Gorbys piroger vinner faktiskt på att man trycker i:

-Hackad gul lök
-Tomater
-Rökt skinka
-Massor med ost.
(-Ev flingsalt.)

Det blir krämigt tillsammans.

Lägg till en dressing, helst flera.
Kanske malplacerad gurka.

Drick mjölk till.

Om man måste välja ibland allt ovanstående så är det ost som gäller.

Hascha neeed daj å skaffa vaddenvikt.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback