Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-04-01, 20:34
  #121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stefan S
Malmö tingsrätt:
varför lägger ingen upp dom?
Citera
2022-04-05, 04:22
  #122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jagfattarnada
Vet vi något mer om killen som blev knivhuggen? Några kriminella kopplingar? Var han bra mot sin tjej osv?
Ingen?
Citera
2022-04-05, 13:46
  #123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jagfattarnada
Vet vi något mer om killen som blev knivhuggen? Några kriminella kopplingar? Var han bra mot sin tjej osv?

Jag vet bara det som står i FUP. Där nämns ingen kriminalitet men det är ju fritt att spekulera. Hans umgänge tycks ju inkludera en del man gärna skulle undvika. Men inget tyder på någon grövre kriminalitet. Han tycks ha behandlat tjejen bättre än hon förtjänade och tycks fortfarande vara tillsammans med henne. För att citera honom själv så är han väl uppenbart ”dum i huvudet”.
Citera
2022-04-05, 21:01
  #124
Medlem
Här är tingsrättens dom.

Alyamen Asaker döms till fängelse i sju år och sex månader för försök till mord. Hassan Ead Baker döms till fängelse i två år för grov misshandel, misshandel och olaga hot. Nawras Alkafri döms till fängelse i ett år och tio månader för grov misshandel. Alaa Darwich döms till fängelse i två år för grov misshandel.

Sara och Sanndy frikänns.

Malmö tingsrätt:
Citera
2023-07-30, 03:29
  #125
Medlem
Uppdatering:

Samtliga män är nu på fri fot förrutom Alyamen som fortfarande sitter av sin tid på Salberga Anstalt.

Verkar gå bra för mannen då bl.a Nawras ses köra runt i Malmö och Hassan numera är gift med en Valentina.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback