Citat:
Ursprungligen postat av
OldFashioned
Är det sant? Det har jag helt missat. Det är inte mer än 4 år sedan som vi installerade ett öppet expansionskärl från Armatec som levererades med automatisk påfyllning.
Citat:
Ursprungligen postat av
scontri
Nu blev jag osäker bara för det.
Tryckkärlen med automatisk påfyllning känner av när det fyllts på för mycket eller när maxtrycket är uppnått och slår ifrån då. Det är ju mer en tryckvakt egentligen, och det är godkänt.
Jag vill minnas att man inte längre får ha påfyllning som inte slår ifrån efter x antal liter / larmar fastighetsskötare men jag hittar ingen skrift om det, så jag blev osäker som sagt.
Har hand om ett par st anläggningar med automatisk påfyllning och aldrig läst eller hört det inte skulle vara tillåtet men det krävs naturligtvis avancerat datastyrd tryckhållning med pumpar och integrerad avgasning/avluftning , och larm och avstängning av automatpåfyllnings funktionen efter flera i följd efter varandra påfyllningar (Allvarlig läcka)
Fördelen med automatisk påfyllning och avgasning, tryckhållning är ju om du har jätte stora system tex sjukhuskomplex där det kanske pågår mycket arbete och ombyggnad på värmesystemet under året som gör att vattnet försvinner.
Då slipper rörmokarna fylla på manuellt
händer ju då och då att rörkillarna efter en reparation glömmer fylla på och så blir det utryckning på jourtid av fastighetsskötare som inte alls vet var vattnet fylls på i systemet.