Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-12-01, 15:02
  #301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fettsugning
Glöm att få en ledande position inom det privata näringslivet om du finns hos fogden.
Vad har det med saken att göra? Det privata näringslivet är knappast en hållbar model för samhället i stort.
Citera
2021-12-01, 15:05
  #302
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnsvaravsnA
Vad har det med saken att göra? Det privata näringslivet är knappast en hållbar model för samhället i stort.

Självklart inte! Ett samhälle byggs med nepotism och korruption a'la Socialdemokraterna.
Citera
2021-12-01, 15:08
  #303
Medlem
Ja att lägga skulden på sin döde man är klart mer avskyvärt än skulderna i sig. Det är ett beteende som enbart en dålig människa kan ha. Skylla på sin döda man….riktigt äckligt faktiskt.
Citera
2021-12-01, 15:16
  #304
Medlem
carlpetersen73s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnsvaravsnA
Problemet här är lögnen och inte skulden anser jag. Vi kan inte ha det så att man blir diskvalificerad för högre poster om man har en betalningsanmärkning. Givetvis spelar kontext roll i sammanhanget och det finns grader av allvarlighet där en skuld eller anmärkning kan bli ett problem. Som systemet är utformat slår det extra hårt mot vanliga löntagare som hamnat i en besvärlig livssituation. Vill vi ha politiker som aldrig upplevt sådana situationer? Vore det inte bättre om vi slutade vara så jävla moraliserande gällande personers mindre smickrande erfarenheter så att vi alla kunde känna oss bekväma med sanningen och tala klarspråk: ”Ja, jag har en betalningsanmärkning men jag har följt fogdens instruktioner och jobbar på att få den struken.” Eller ”Ja, jag har brukat narkotika vid festliga tillfällen under si och så lång tid, men jag är inte en aktiv brukare och inte beroende.” Osv.
Håller med, vi är snabba med att moralisera. Men i det här fallet gäller det en person som ska fatta beslut som påverkar miljontals människor och då vill jag att den personen har koll på de basala runt sin egna person. Och som inte upprepar sina misstag gång på gång.
Citera
2021-12-01, 15:17
  #305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonte400
Strandhäll och otrohetsaffärna var högt upp på tapeten när maken plötsligt tog livet av sig

Nu skyller den nya ministern, att det var maken som skötte ekonomin i hemmet och att det nu är därför hon har haft skuld hos fogden.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...ingsanmarkning


Tror ni på henne?
Ja
Citera
2021-12-01, 15:22
  #306
Medlem
Fettsugnings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jonte400
Men anmärkning är inte så allvarligt i sig. Hennes lögner är mycket värre
Det står dig fritt att tycka.
Citat:
Ursprungligen postat av AnsvaravsnA
Vad har det med saken att göra? Det privata näringslivet är knappast en hållbar model för samhället i stort.
Vad det har med saken att göra är att jag invände mot ditt försvar av Strandhäll. Politiker i landet Samhall kommer undan med dylikt, det gör inte folk där det ställs krav på redbarhet, skicklighet och noggrannhet, dvs i det privata näringslivet.
Citera
2021-12-01, 15:23
  #307
Medlem
Aftonbladet, Ni får för första gången ett litet plus av mig. Det trodde jag aldrig;

Citat:
Kan det framkomma fler uppgifter om din privatekonomi?
– Det är naturligtvis sådant som jag måste kolla upp noggrant.


Strandhäll ska "kolla". "Kolla upp". "Noggrant".

Har hon månne gjort sig osams med någon på tidningen tidigare...

Hon bär rimligen inte bli långvarigare än den där kvinnan med obetalda TV-avgifter i alliansregeringen när det begav sig. Glömt hennes namn.
__________________
Senast redigerad av MrStreamer 2021-12-01 kl. 15:25.
Citera
2021-12-01, 15:23
  #308
Medlem
Herostratoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av What-the-heck
Inkomst 1,9 miljoner förra året, hur är det möjligt? Det betyder att hennes månadsinkomst ligger på drygt 158 tusen. Hon var då endast riksdagsledamot. En riksdagsledamot tjänar 64 700 kronor i månaden. Så vad tjänar hon dessa pengar på?
En massa annat sosseri. Die Partei tar alltid han som sina egna när de nått molnfri höjd. Du måste i princip vara Mona Sahlin för att åka ut i kylan. Kolla på den förvirrade lallaren Juholt, han njuter nu sitt otium som ambassadör i Sydafrika.
Citera
2021-12-01, 15:23
  #309
Medlem
Duvlorts avatar
Kan vi inte göra det enkelt för oss, skylla klimatet på hennes framlidna man?
Citera
2021-12-01, 15:24
  #310
Medlem
Jag tycker det varken är osannolikt eller osmakligt. Tvärt om en rätt rimlig förklaring.
Vem som helst oavsett minister eller ej kan väl drabbas av liknande om närstående går bort.

Om det är sant låter jag vara osagt, men det är likväl en rimlig förklaring.
Det konstiga är väl att hon inte nämnt det förut som förklaring. Igår i tv t ex.
Citera
2021-12-01, 15:30
  #311
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Macke85
Men jag är förvånad jag också över att Aftonbladet verkar driva på hårdast..

Är inte förvånande. Aftonbladet vill att magda ska ses som en bra ledare och att sossarna ska öka. Att magda tillsätter tokfian strandhäll visar att hon är en dålig ledare samt får sossarna att se dåliga ut = väljare flyr, måste åtgärdas
Citera
2021-12-01, 15:34
  #312
Medlem
Wotans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Skadar väl inte med en statsrådslön på 130 lax i månaden ändå, kantänka?

Även förra gången hon hade statsrådslön, och var gift med en högt uppsatt statstjänsteman/jurist (typ 2:a på Arbetsförmedlingen under GD?) hade hon och hennes familj svårt att betala räkningar. Då snackar vi alltså två vuxna som tillsammans har cirka samma månadslön som en vanlig arbetare som sossarna säger sig företräda, har som årslön. De beställde bla ett arkitektritat uterum (inget vanligt standard för några hundratusen), där de inte ens kunde betala räkningen till arkitektfirman. Sambon/mannen stal även projektorlampor på Mediamarkt i tusenkronorsklassen och kunde knappt betala dagsböterna när han blev dömd. Det räckte däremot till ett rep, vet inte om han stal, köpte eller redan hade det?

Vi snackar alltså en sminkad gris, kort universitetsutbildning och högt uppsatt inom sosse-hierarkin med hög lön, men bakgrunden är göteborgsförort, folkets hus, chilenar-knullare och fackföreträdare. Alltså lite som Mona Sahlin, fast lite mindre fet och ful.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback