Citat:
Ursprungligen postat av Roger Persson
Att det håller på att gå åt helvete för västvärlden och att islamisterna är på stark frammarsch kan väl ingen förneka, oavsett partitillhörighet. Efter att ha funderat lite över när förfallet började så kom jag fram till att det hela började styra in på den nuvarande vägen under sent sextio- och tidigt sjuttiotal. Vi började ösa in invandrare från alla världens krigszoner, vi började ösa ut pengar i bistånd åt de som inte orkade ta sig hit och vi började låna pengar utomlands för att bekosta vår egen välfärd. Samtidigt sänktes alla krav överallt, alla skulle vara empatiska och ödmjuka och kvinnliga egenskaper premierades på bekostnad av manliga dito. Kvinnosakskämpar började poppa upp och dessa muterades senare till feminister, miljörörelsen kom igång och vänstern stärkte sina aktier. Allt detta (av vilket vi ser resultatet i dagens läge, både inrikes och i de flesta andra västländer) startade när kvinnorna började ta för sig och lämna hemmet för att bli yrkesverksamma på sent sextiotal. Med en ökad kvinnlig närvaro överallt så kan jönspartier som (mp) och (v) behålla sina riksdagsplatser och påverka samhället eftersom deras väljare mestadels är kvinnor. Det är kvinnor som pushar på den kvinnliga frigörelsen och banar väg för vansinnesföretag som (Fi). Det är påfallande ofta kvinnor som engagerar sig i Amnesty och liknande organisationer som daltar med terrorister och lobbar för att släppa fientliga krigsfångar lösa. Det är kvinnor som oftast ligger bakom demonstationer som motarbetar krafttag mot exempelvis Islam. Det är ofta kvinnor som till naivitet är positiva mot invandring och som skaffar barn med musselmaner och som sen gråter ut i TV över att maken tog barnen och flyttade till Syrien. Det är ofta (svenska) kvinnor som skriker om rasism så fort någon sjunger nationalsången, beställer en negerbulle eller vill fira skolavslutning i kyrkan. Det är kvinnor som vrålar på "positiv särbehandling" i den mån att det ska finnas okvalificerade styrelsemedlemmar i svenska företag enbart på basis att styrelsen ska vara varannan damernas.
Som en jämförelse på min tes kan vi ställa den patriarkala arabvärlden mot den matriarkala västvärlden. Av dessa två är det ju givet vem som avancerar på den andres bekostnad. Är hemligheten med vår civilisations förfall helt enkelt att vi släppte in kärringarna i det offentliga rummet och vid maktens bord? Jag tror det.
Vad säger Ni andra?
// Roger P.
Är det inte så, att det är demokrati du egentligen vänder dig mot?
Varför är det så, att det är de länder med mest utvecklad demokrati, och därmed större kvinnligt inflytande, som har den "jämnaste" tillväxten dvs att en stor del av befolkningen får ta del av tillgångarna. Då kan man ju inte räkna länder med stora resurser, men en utbredd fattigdom vilket ju tyder på brist på demokrati och en utbredd korruption.
När man läser vissa inlägg här så undrar man ju om det inte vore bättre om man startade nån slags koloni för män på nån ö nånstans så att ni slapp alla läskiga kvinnor.
Där skulle ni kunna springa runt i skogen och jaga och slåss med varandra och pissa in revir och prata om hur skönt ert liv blivit nu när ni slipper alla subbor (fittor, horor, kärringar, välj själv).
Där behöver ni inte pressas att ta hand om barn eller annat omanligt. Bara göra "killsaker" tillsammans.