Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2021-11-21, 18:20
  #13
Medlem
Han har ju inte så mycket livserfarenhet. Vad har han gjort för yrkeskarriär? Hans familjeliv sket sig ju för att han var otrogen. För han är så "konservativ". Och av allt att döma är han utpressad till att lyda globalisternas PK-politik. Han har ju problem med spelmissbruk och utbrändhet och otrohet. Är man utbränd så är man mer benägen att börja knarka uppåttjack, och när man fastnat i det så gör man som ens langare säger till en.

SD kan inte byta ut sin partiledare, Jimmie Tråkesson är ju det enda kända ansiktet de har. Han har sett till att omge sig med idel lättkorrumperade viljelösa mähän utan meriter eller förmågor. När Tråkesson avgår så upplöses partiet innan följande val. Vi såg samma sak med Bert Karlssons dansbandsgäng i Ny Demokrati när Ian Wachtmeister avgick. Parasiterna i SD kommer att casha ut och gå hem.

Sverige är ett drömland för en oppositionspolitiker. Det finns hur mycket som helst att bilda opinion om. SD ser utstuderat till att absolut inte göra det, utan tvärtom fjäska för regimen och hatattackera och brunmåla alla som vill ha förändring. Ingenting kan börja bli bättre i Sverige förrän SD-skiten har förintats. De är en propp i det stinkande avloppet. Komplett odugliga med noll resultat uppnådda.
__________________
Senast redigerad av BusyGuy 2021-11-21 kl. 18:27.
Citera
2021-11-21, 18:50
  #14
Medlem
BillFuckingMurrays avatar
90% av de som använder "90%" i sina argument i är i 90% av fallen bara såna som använder det för att förstärka sina påhittade argument, som i 90% av fallen är tagna direkt ur röven.
Citera
2021-11-21, 19:21
  #15
Moderator
Meijis avatar
Rubrik förtydligad.

Utgången rubrik: Varför är Jimmie Åkesson så feg?

/Moderator
Citera
2021-11-21, 21:08
  #16
Medlem
Hegamons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emelie-r
Kroppsspråk står för 90% av människans kommunikation och hur en person kan tolkas och ses utåt.
I nästan varenda inbjudan och debatt så ses Åkesson väldigt beta dvs han kroppsspråk, han oftast duckar framåt och nickar men också lutar sig framåt istället för att slappna av och luta sig bakåt och vara självsäker.

Sedan är han ju hårt ansatt och varit så i 10 år+. Eller menar du att han ska låtsas vara självsäker? Jag vet inte om saken blir så mycket bättre av det. JÅ är iaf ärlig, enligt mig utstrålar han någon slags osäkerhet. Ungefär som han konstant är beredd på att ducka inför påhopp och aggressiva motargumentationer.

Jag litar generellt mera på personer som är sig själva, ärliga. Än om JÅ skulle haft ett påklistrat fejs och ett fejkat kroppsspråk. För all del det är väldigt många politiker på TV som har just ett inövat medietränat kroppsspråk, ansiktsuttryck och röstlägen. Det är inte speciellt ärligt göra så, ärlighet brukar inte stå högt i kurs bland 7K-politiker.

JÅ är kompromissen mellan en mycket bra retoriker och en medioker kroppslig kommunikator. Det går inte få allt, då utbudet av kompetenta SD:are på riksdagsnivå som dessutom kan agera partiledare verkar minst sagt vara ganska sparsam.
Citera
2021-11-21, 22:51
  #17
Medlem
SarkastiskSympatis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CoolGenerator
Att Jimmie inte "kan" agera på önskat sätt för att etablissemanget är PK och att dom hindrar Jimmie att vara en Alfa
Det om nåt är gravt Beta

Jag är övertygad om att Jimmie är tillräckligt bekväm i sig själv för att ignorera larviga anklagelser som TS kör med. Jag är också övertygad om att han är beredd att stiga ned från sin position som ledamot för att säkra partiets framtid. Jag vet inte vad du menar med önskat sätt, Jimmie har ingen som helst nytta av att agera alfa då han backar sina argument med empirisk data och fakta. Om vissa uppfattar detta som beta så är det deras problem, ingenting som får Åkesson att ligga sömnlös grubbblandes.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback